Angleščina

Vprašanja na tosemjaz.net.
Liza 123

Angleščina

ObjavaNapisal Liza 123 » 22 Jul 2021 21:11

Zdravo!
Imam težavo z mojo angleščino. Ko opazujem moje vrstnike, vidim da jim gre res dobro in razumejo in govorijo odlično. Jaz v tem nisem nikoli blestela, čeprav imam v šoli 4. Zanima me, če morda veste, kje bi lahko dobila kakšnega angleškega dopisovalca, da bi vsaj to malo pripomoglo.
Hvala in lep pozdrav
Lonely_painter

Re: Angleščina

ObjavaNapisal Lonely_painter » 23 Jul 2021 14:47

Hej :)

Za dopisovalca ne vem čisto točno, lahko pa ti povem, kako sem jo izboljšala jaz. Spremljam veliko serij/gledam angleške filme z angleškimi podnapisi, razne videe (predvsem svojih idolov) na Youtubu, mam naloženo aplikacijo Wattpad, kjer ljudje pišejo zgodbe (fanfiction, sci-fi, romantika, vse živo), lahko si izposodiš kakšno knjigo v angleščini. Jaz sem nekaj ''dopisovalcev'' spoznala tudi preko aplikacije Tumblr, kjer imaš v bistvu blog s slikami, followaš ljudi itd. in tako lahko navežeš stike. Poišči kakšne tuje prijatelje, ki jih zanimajo isti idoli kot tebe... mogoče kakšen tečaj angleščine? Tam spoznaš veliko ljudi...

Upam, da sem ti pomagala :)
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 27 Jul 2021 09:43

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

me veseli, da si izrazila interes za izboljšanje svoje angleščine. Spodaj ti bom podala nekaj nasvetov oziroma tehnik učenja, ki jih lahko preizkusiš za še boljše znanje angleščine.

Kot si že sama omenila, bi bilo super, če bi imela koga, s kom bi se lahko pogovarjala v angleščini – tako ustno, kot tudi pisno. Na spletu obstaja ogromno omrežij, kjer lahko najdeš ljudi iz tujih držav in so pripravljeni na dopisovanje oziroma pogovor. Zate bi bilo tudi super, če bi čim več sama govorila v angleščini. Lahko si izbereš en dan, ki je namenjen samo angleščini. Ta dan pišeš in govoriš le v tujem jeziku. To lahko počneš sama ali pa s kakšno prijateljico oziroma prijateljem. Ne skrbi, če se ne boš spomnila kakšne besede ali pa če ne boš znala česa ubesediti; spomni se kakšne sopomenke ali pa besedo preprosto opiši. Tukaj ni toliko pomembno ali je vse, kar poveš popolnoma pravilno. Pomembno je, da si v stiku z jezikom in ga ves čas vadiš.

Naslednja učinkovita metoda za učenje tujega jezika je zapisovanje novih besed. Vsakič, ko boš slišala ali videla kakšno nepoznano besedo, si jo nekam zapiši. Svetujem ti, da si poleg zapisa te besede zabeležiš tudi njen prevod ter jo morda uporabiš v stavku. Tako si boš ustvarila svoj slovarček. Seveda ne smeš pozabiti ponavljati teh besed. Morda enkrat tedensko te besede preletiš in jih obnoviš. Na tak način si jih boš zapomnila. Dobra tehnika za pomnjenje novih besed so tudi t. i. ''flashcards''. To so lističi za učenje, ki si jih izdelaš sama. Na eni strani je sličica, ki si jo lahko natisneš ali narišeš, na drugi strani pa angleška beseda. Ko vadiš besede, si lahko na primer pogledaš in poskusiš sama ugotoviti angleški prevod. Če se je ne spomniš, imaš na obratni strani pomoč.

Naslednja stvar, ki jo lahko narediš, je poslušanje pesmi. Ob poslušanju pesmi si zraven odpri besedilo, da boš videla, kako so določene besede zapisane. Lahko si tudi zadaš izziv in poskusiš kakšno besedilo prevesti v slovenščino. Podobno lahko narediš tudi, če rada gledaš filme ali serije. Naslednjič, ko boš gledala kakšen film ali serijo si namesto slovenskih, prižgi angleške podnapise. Vsakič, ko kakšne besede ne boš prepoznala, si poglej njen pomen v slovarju. Odlična tehnika za utrjevanje tujega jezika so tudi angleške knjige.

Ob učenju angleščine pa ne pozabi, da učenje jezika vzame ogromno časa, zato ne izgubi motivacije in ne obupaj nad učenjem. Končni cilj bo vreden tvojega truda.

Lepe počitnice ti želim,
Eva Hršak, mag. prof. ang. in mag. prof. ped.
Anjq

ObjavaNapisal Anjq » 27 Jul 2021 21:11

Zanima me koliko je dobro da starši že od majhnega govorijo z otrokom v tujem jeziku? Pravijo, da od majhnega se najhitreje učiš, po drugi strani so se že pri nas v prvem razredu učitelji in slavisti „zgražali“, da potem ne bomo znali slovenščine in bomo bolje angleško kot slovensko znali in se zanemarja pomen slovenšine potem. Pri nas v osnovki tudi niso marali, da gledamo filme v angleščini ker so rekli da tam uporabljajo sleng angleščino sleng angleščine v šoli pa ne sprejemajo, sperejemajo samo knjižno angleščino (tako british kot american).
Filme gledam normalno brez podnapisov, težave imam pri zapisu besed. Kako naj vadim to, z branjem knjig v ang, pen pal, naj pišem v ang, se učim fonetike...?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 28 Jul 2021 09:43

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

s tem, da starši že od majhnega govorijo z otrokom v tujem jeziku, ni nič narobe. Pri tem je pomembno, da je komunikacija z otrokom slovnično pravilna in da se v tujem jeziku z otrokom pogovarja le en starš in ne oba. Slovenščino sicer otroci slišijo v vrtcu, šoli, na televiziji, med prijatelji in še marsikje in se jo tako (načeloma) brez večjih težav naučijo, saj so ves čas v stiku z njo. Seveda je pa vsak otrok drugačen, zato je zelo težko posploševati. Morda se bo našel kakšen otrok, ki sploh ne bo imel težav s tem, morda pa bo kakšen, ki mu to ne bo ustrezalo.

Če imaš težave pri zapisu besed, bi si lahko ob gledanju filmov vklopila še podnapise, saj boš tako videla, kako se kakšna beseda zapiše. Res je, da v marsikaterem filmu govorijo neslovnično, ampak tudi to je znanje angleščine, ki je potrebno za komunikacijo v resničnem življenju. Je pa res, da v šoli zahtevajo knjižni jezik, ki ga boš bolje zvadila preko kakšne angleške knjige. Pri tem si izpisuj besede, ki jih ne razumeš v ''slovarček'', ki sem ti ga omenila že v prejšnjem odgovoru.

Lepo se imej,
Anjq

ObjavaNapisal Anjq » 10 Sep 2021 03:07

Učitelji pravijo, da pogovorni slovenski jezik lahko zna vsak, da problem je knjižni jezik, slovnična pravila, književnost, to v šoli zahtevajo. da na televiziji, itd. govorijo v glavnem pogovorno, ne knjižno. Da če se kdo čudi, kako je možno, da ima slovenec v šoli slovenščino 1, da to pomeni da se očitno ni naučil slovničnih pravil, itd.
In če ljudje ne bodo znali več govoriti knjižno, da bo slovenski knjižni jezik izumrl počasi ali pa postal ogroženi jezik in če se bo preveč angleščino oz. katere koli druge jezike poudarjalo, da ljudje sploh ne bodo čutili potrebe, da so mednarodne stvari zapisane tudi v slovenščini, ampak jim bo dovolj angleščina ker da kdo od tujcev se bo slovensko učil, itd?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 16 Sep 2021 09:20

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

res je. Na televiziji, radiu in v podobnih medijih redko govorijo knjižni jezik. Vendar pri znanju angleščine je tudi pogovorni jezik pomemben, da ga poznamo. Seveda ne za šolo, ampak za razumevanje vsakdanjega jezika. Zborni angleški jezik pa se lahko naučiš v kakšnih knjigah, učbenikih ...

Lepo se imej,