Sem toxic person?

Vprašanja na tosemjaz.net.
Zelen_overthinker

Sem toxic person?

ObjavaNapisal Zelen_overthinker » 13 Jul 2021 20:59

Zdravo!

Večkrat se sprašujem, če sem v odnosu do neke specifične osebe "toxic".

Da orišem zadevo: stara sem 17 let, nikoli v življenju nisem imela veliko prijateljev niti se nisem razumela z veliko ljudmi (sem introvert), s svojim "najboljšim prijateljem" govorim 1x tedensko ipd. Pred letom dni sem ob menjavi šole spoznala fanta, s katerim se res res dobro ujameva. Nikoli še z nikomer nisem doživela takšnega odnosa; moj najboljši prijatelj o meni ne ve pol toliko stvari kot ta fant. Zato mi njegovo mnenje dosti pomeni, poleg tega si tudi želim njegove družbe, ker sem ob njem jaz res jaz.

Problem pa je, da se ta fant do mene obnaša zelo različno. Včasih mi daje občutek, da sem edina, ki ga razume (z gotovostjo lahko trdim, da sem bila ob njem tudi v situacijah, za katere si nikomur drugemu ni upal povedati); včasih naju prikazuje kot zelo dobra prijatelja; včasih pa sva enostavno neznanca. Zgodi se, da zelo dolgo ne govoriva, da on seena moja sporočila ipd.

Mene to zelo boli. Kot vidite, tega fanta sploh ne imenujem "prijatelj", ker ne vem, ali sploh sva prijatelja, ali sva kaj več/manj, ali nisva nič.

Zanima me, ali bom izpadla otročja, toksična, nezrela, če bom želela definirati najin odnos? Nisem za drame in morjenje s takšnimi "malenkostmi" nikakor ni moj stil (pravzaprav veljam za zelo chill dekle in bi fanta verjetno precej presenetila), a opažam, da se zadnje čase ti njegovi mood swingi poznajo tudi na mojem duševnem zdravju. Rada bi vedela, kdo in kaj sva, da po potrebi takoj pokopljem upe, da bo prva in zaenkrat edina oseba, s katero se ujamem, ostala ob meni.

Kaj menite vi, da bi morala storiti? Pustiti stvari kakršne so še naprej ali tvegati, da se mu zamerim oziroma izpadem čustveno nezrela, toksična in posesivna?

Hvala!
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Sem toxic person?

Uredništvo » 19 Jul 2021 07:24

Odgovor svetovalke

Zelen_overthinker, lepo pozdravljena!

Praviš, da se večkrat sprašuješ ali si v odnosih “toksična”, vendar v tvojem opisu ne zaznam ničesar, kar bi drugim lahko škodovalo. Seveda ima lahko vsak izmed nas kakšno lastnost, ki je za določene ljudi lahko toksična. Za toksične ljudi ponavadi označujemo ljudi, ki so povsem osredotočeni nase in nimajo sočutja do drugih, ne priznavajo lastnih napak, nas izkoriščajo in kritizirajo ter z nami manipulirajo. Če si introvertirane narave, se dobro poznaš in veš s katerimi ljudmi želiš prijateljevati in s katerimi ne, s tem ni nič narobe.

Praviš, da si želiš družbe tega fanta, ker si ob njem ti res lahko ti in ti zato njegovo mnenje tudi dosti pomeni. Predlagam ti, da ga vprašaš ali obstaja kakšen poseben razlog, da se do tebe v različnih situacijah obnaša različno. V bistvu je ravno ta njegov spreminjajoč odnos do tebe zate “toksičen”, saj kot praviš to vpliva na tvoje duševno zdravje. Prav tako je za toksične ljudi značilno, da imajo več obrazov. Lahko so neverjetno prijazni in razumevajoči v enem trenutku in nesramni ter osorni v drugem. Dobrodošlo je torej, da se o vajinem odnosu pogovorita.

Zelo zrelo je, da se zavedaš kako vajin odnos vpliva nate in ker ga želiš obdržati, z njim poskusiš o tem tudi govoriti. Bolj “toksično” bi bilo, da svoje občutke in počutje pred njim skrivaš, saj boš tako neiskrena, na dolgi rok pa lahko to vajin odnos tudi dodatno skrha. K pogovoru lahko pristopiš mirno in brez kritiziranja, s poudarkom na tvojem počutju in opažanjih. Tako se lahko popolnoma izogneš drami, on pa se ne bo počutil napadenega in ti bo tudi lažje prisluhnil. Prosi ga naj ti pomaga razumeti kaj se dogaja in kako on doživlja vajin odnos oziroma tebe. Le skupaj lahko definirata vajin odnos, ki bo ob odprtem pogovoru o vajinih željah in potrebah, za oba tudi prijeten odnos. Dobro pa je, da si pripravljena tudi na kakšen neprijeten odgovor. V tem primeru poskusi odreagirati mirno in razumeti njegov pogled. Skupaj lahko raziščeta vzroke za težave, se dodatno spoznata in poglobita vajin odnos.

Želim ti vso srečo in te najlepše pozdravljam.

Tanja Kodrič, dipl. psihologinja
Zelen_overthinker

Re: Sem toxic person?

ObjavaNapisal Zelen_overthinker » 21 Jul 2021 05:29

Najlepša hvala za vaš odgovor!