Kako naj se zredim?!

Vprašanja na tosemjaz.net.
anonimna15
Objave: 11

Kako naj se zredim?!

ObjavaNapisal anonimna15 » 04 Sep 2020 16:24

Živjo, spet jaz! Ponovno se obračam na vas, ker ste res super!
No...tokrat pa me zanima, KAKO ZABOGA NAJ SE ZREDIM???!!
Emm..sem poskusila že vse mogoče načine..s kakšno prehrano bi se lahko najhitreje zredila? Ker res nevem...poskusila sem že tako, da jem raznoliko hrano in veliko beljakovin..PA NI USPELO..potem sem poskusila tudi z sladko hrano in podobno, pa se me spet ni nič prime...NEVEM VEČ KAJ NAJ NAREDIM!!Vsi v šoli mi govorijo, da sem anoreksična (v resnici pa sploh nevejo kaj anoreksija je!). In to mi gre že res na živce...Tud učiteljice v šoli so mi rekle, da sem PRESUHA..Drugače sm stara 13 let, menstruacijo imam že 5 mesecev in je dosti redna (včasih pride kakšen teden prej, drugače je ok!)Emmm...oblin nimam nič..Visoka sem 163cm (vsaj naj bi bila-sem 2 največja v razredu) in težka okoli 51kg! RADA BI PRIŠLA DO OKOLI 58KG, pa nikakor negre!!
Ali je kaj narobe z mano??Ker sem res že čisto obupana, in nevem kaj naj naredim, da se bom zredila še za vsaj 5kg!!!
Se opravičujem za dolgo pisanje! Ampak sem se morala malo razpisati!
Upam, da odgovor prejmem v čimkrajšem možnem času!
Hvala, lepo dan želim usem!!<3
anonimna15
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Kako naj se zredim?!

Uredništvo » 07 Sep 2020 11:28

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Tvoja teža je za tvojo višino in starost čisto ustrezna in v zdravem območju, pa tudi dejstvo, da imaš redne menstruacije, je znak da je tvoje telo zdravo in ti ne primanjkuje ključnih stvari za zdrav razvoj.

Svetujem ti naj še naprej uživaš raznoliko prehrano in tudi poskrbiš za ustrezen vnos beljakovin. Višek kalorij, ki jih v telo vneseš se lahko skladišči v telesu v obliki maščob, ali pa se porabi za gradnjo mišične mase - če svoje mišice seveda redno treniraš. Nekaj zdravih visokokaloričnih živil: oreščki, arašidovo/mandljevo maslo, hladno stiskana olja, avokado, banane, jajca, polnomastno mleko in jogurt, losos, piščančje meso, polnozrnate testenine, kruh, krompir.

Če izvajaš vaje za moč, bodo tudi tvoje kosti močnejše, telo se bo skladno oblikovalo, ti pa se boš ob redni telesni aktivnosti počutila super.
Ne oziraj se toliko na to, kako te doživljajo drugi, temveč kako se v svojem telesu počutiš ti. Tudi stres porablja veliko kalorij, zato se trudi biti čim bolj sproščena in nasmejana.

Lep pozdrav,
Sanja Vulović, dr.med., specializantka pediatrije
anonimna15

ObjavaNapisal anonimna15 » 07 Sep 2020 14:56

Najprej hvala za odgovor!
Torej..vsi mi pravijo, da bi se morala zrediti vsaj do 55kg..Jaz pa sem trenutno na 50kg..Problem je, ker sem jaz zelo zbirčna, in ne jem skoraj ničesar(ne jem mesa, včasih če me starši prisilijo le piščanca..mlečnih izdelkov ne maram, jem veliko sadja in malo manj zelenjave, prav tako ne jem kruha, enostavno mi ne paše, popijem pa zelo malo vode na dan, ponavadi manj kot liter(sedaj se prisilim piti, in poskušam popiti čimveč vode, ali pa si naredim limonado brez sladkorja, in pijem to, poskušam tudi čimveč jesti-obcasno jem zjutraj zajtrk, kokr mi paše..pol MALO malice v šoli, kosilo, skoraj da nič..ko pridem domov imamo prav tako "kosilo" tudi tega skoraj nikoli ne jem..do večerje pojem kakšen prigrizek in potem za večerjo sadje ali kaj podobnega- MOGOČE SE IZGLEDA KOT DA VELIKO JEM..AMPAK V RESNICI SKORAJ NIC NE SPRAVIM VASE....bi se pa rada čimhitreje malo zredila...saj to že name vpliva, ko mi vsi skos govorijo, da sem presuha pa "anoreksična"...Drugač pa se redno gibam, vsak dan se peljem s kolesom, ponavadi samo 2km hitrega kolesarjenja, poleg tega pa še intezivno igram košarko, kadar imam čas..
Še enkrat se vam zahvaljujem za odgovore!
Lep pozdrav
anonimna15
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 14 Sep 2020 21:21

Odgovor svetovalke

Ponovno pozdravljena!

Tokrat ti moram postaviti nekaj vprašanj. Se želiš zrediti, zato ker to pričakujejo drugi ali se v svojem telesu resnično slabo počutiš? Tvoja telesna teža je namreč v mejah normale glede na indeks telesne mase.
In ne - ne izgleda kot da veliko poješ, izgleda kot da v resnici poješ velikokrat nekaj malega. Si kdaj pomislila, zakaj se ti hrana upira? Veliko stvari, ki redijo namreč ne ješ oz. ne maraš. Če se želiš zrediti, boš morala pojesti kaj več kot samo malo malice in sadje za večerjo. Občasno ti priporočam tudi meso in mlečne izdelke. Žal ni hitrega recepta za pridobivanje teže ob tem, da ostaneš zelo izbirčna.

Lep pozdrav,
anonimna15

ObjavaNapisal anonimna15 » 15 Sep 2020 22:12

Se enkrat se zahvaljujem za odgovor!
Vbistvu bi se malo bolje počutila z malo več kilogramčki...tako pa bi se tudi znebila vseh trač od drugih, ko mi govorijo, da sem presuha, je pa moja teža v normali...Nevem, zakaj se mi hrana upira, to opažam že več mesecev, leto...Ko sem bila majhna sem jedla ČISTO vse, tako da nevem...Mesa pa zares nemaram...
Hvala še enkrat za odgovore
Lep pozdrav
anonimna15
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 16 Sep 2020 12:11

Odgovor svetovalke

Torej, še enkrat: ni hitrih receptov - morala boš povečati vnos hrane, se pravi količinsko večji obroki, bolj raznolika prehrana. Če mesa ne maraš preveč, poskusi nadomestiti beljakovinski vnos z ribami in morskimi sadeži ter stročnicami. Bodi vztrajna in poskušaj nove okuse ter se predvsem ob hranjenju sprosti in uživaj. Tako boš tudi na zdrav način pridobila še kakšen kilogram in se ob tem dobro počutila.

Srečno in lep pozdrav,
anonimna15

ObjavaNapisal anonimna15 » 17 Sep 2020 20:05

Hvala za odgovor!
Kaj pa če ne maram rib in morskih sadežev? (ja vem čudna sem:/)
Kako naj potem nadomestim beljakovine?
Hvala, zahvaljujem se Vam za vse dane odgovore!
anonimna15
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 21 Sep 2020 09:15

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Potem predlagam, da poskusiš uživati meso, ki ga imaš rada - omenila si piščanca, morda tudi puranje, ampak malo pogosteje. Proteine vsebujejo tudi stročnice (čičerika, leča, kvinoja, občasno tudi soja). In predvsem raziskuj, katera hrana te še pritegne in ima zanimiv okus.

Lepo bodi,