Vnos maščob

Vprašanja na tosemjaz.net.
mybest87

Vnos maščob

ObjavaNapisal mybest87 » 21 Jul 2020 11:44

Pozdravljeni!
Sem 15-letna tekačica na srednje proge. Lahko rečem, da sem kar zelo aktivna. Izgubila sem menstruacijo zaradi premajhnega vnosa hranil za moje energijske potrebe (pri preveliki količini teka) in posledične izgube teže. Težo sem pridobila nazaj in prav tako bolj zdrav odnos s hrano. Sem bolj vitka, kar se za tekača nekako spodobi. Imam 3 glavne obroke in 3 ''malice''. V obroke vključujem vse makrohranila. V zadnjem času sem se bolj pozanimala o vsem tem in imam občutek, da vnesem premalo maščob. Nasploh težko prenašam visoko maščobna živila (preveč olja v solati, preveč arašidovega masla, ocvrte stvari, preveč čokolade, mastno meso (svinjina), oreščki), ker me po njih boli trebuh. Trudim se jih dodajati v manjših količinah.
Skrbi me pa zato, ker so maščobe pomembne tudi pri uravnavi hormonov, kar je v mojem primeru pomembno glede na to, da nimam menstruacije.
Zanima me kako bi ugotovila, če vnesem dovolj maščob. Solato si začinim z bučnim oljem, karkoli pečem, pečem na olivnem olju ali maslu, jem polnomastni tekoči jogurt, kosilu ali večerji kdaj dodam žlico tahinija, vsak dan pojem slabo jedilno žlico arašidovega masla in nekaj kosov čokolade, jem vse vrste mesa, povprečno dnevno pojem tri jajca, 1x na teden jem ribe, kosmičem dodajam žlico chia semen. Je res, da jem Skyr jogurt, ki ima več beljakovin in manj maščob, a bolj zaradi beljakovin, a mu dodam tudi navadni polnomastni jogurt.

Drugače se dobro počutim. Nohti, lasje in koža so v redu. Verjamem pa, da imajo tudi maščobe kakšno drugo vlogo znotraj telesa, ki se ne vidi na zunaj in ne pokaže tako hitro v primeru pomanjkanja.

Upam, da sem dobro razložila moj problem in dvom. Hvala za odgovor.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Vnos maščob

Uredništvo » 26 Jul 2020 18:47

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Menim, da je vnos maščob pri tebi čisto ustrezen. Zanima me pa predvsem, ali si že imela prvo menstruacijo in če si, koliko časa? Namreč če si pred izgubo teže imela urejen menstrualni cikel in si nato menstruacijo izgubila, svetujem, da čim prej obiščeš svojega zdravnika oz. ginekologa, če ga že imaš.

Lep pozdrav,
Sanja Vulović, dr.med., specializantka pediatrije
mybest87

ObjavaNapisal mybest87 » 27 Jul 2020 15:15

Hvala za odgovor.

Prvo menstruacijo sem imela julija 2016. Moram reči, da sem imela zelo reden cikel tudi na začetku, vedno na 29-30 dni. Izgubila pa sem jo marca 2019. Februarja je bilo vse v redu, marca pa je preprosto nisem dobila in od takrat nimam nobenih znakov. Edino včasih imam krče v spodnjem delu trebuha kot pri menstruaciji.
Sem obiskala ginekologa, ki mi je odsvetoval hormonske tablete, ker bi moje telo še vedno spalo kar se tiče hormonov in meni, da nisem tako kritična, ker sem mlada (poleg tega se veliko gibljem). S ščitnico imam vse v redu in tudi jajčniki so na ultrazvoku zgledali normalno. Moja teža pa je takšna kot takrat, ko sem imela reden cikel. Najbrž mi telo še ne zaupa dovolj.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 28 Jul 2020 09:18

Odgovor svetovalke

Ponovno pozdravljena!

Svetujem, da še nekaj mesecev počakaš, da se ponovno vzpostavi hormonsko ravnovesje. Do takrat poskrbi za redne obroke in raznoliko prehrano. V primeru, da se v 6 mesecih ne pojavi menstruacija, se znova posvetuj z ginekologinjo oz. pediatrom.

Lep pozdrav,
cinklar5

ObjavaNapisal cinklar5 » 29 Jul 2020 08:18

A ne ginekologi predpisujejo kontracepcijske metode v takih primerih za redne cikluse in svetujejo da biti brez menstruacij ni pravilno po učbenikih?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 29 Jul 2020 08:44

Odgovor svetovalke

Pozdravljen/a,

pri tako mladih dekletih se ginekologi včasih odločijo najprej počakati s hormonskimi tabletami in dajo telesu možnost, da samo popravi porušeno hormonsko ravnovesje. Ni vedno smiselno uvajati zdravila za vsako ceno - tudi če tako piše v učbenikih.

Lep pozdrav,
cinklar5

ObjavaNapisal cinklar5 » 29 Jul 2020 21:12

Poznam punco ki so ji pri malo pred 15 za redne cikluse ker ni imela rednih kot posledica izgube teže in ponovne pridobitve normalne teže nazaj predpisali kontracepcijo. Odvisno od mnenja zdravnika torej, kako gleda na to kar piše v učbenikih da mora imeti ženska redne cikluse in od zdravstvenega stanja tudi odvisno?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 30 Jul 2020 08:01

Odgovor svetovalke

Tako je, zdravljenje je odvisno od presoje zdravnika in prilagojeno posamezniku/posameznici, zato se lahko včasih razlikuje.

Lep pozdrav,
cinklar5

ObjavaNapisal cinklar5 » 30 Jul 2020 22:36

Ta punca je bila drugače zdrava. Je potem odvisno res od mnenja zdravnika, glede tega,kaj v učbenikih piše, da mora ženska redno menstruacijo imeti?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 31 Jul 2020 11:48

Lepo pozdravljen/a,

svetovalka je na tvoje vprašanje že odgovorila, zdravljenje je torej odvisno od presoje zdravnika in prilagojeno posamezniku/posameznici.

Iz uredništva te lepo pozdravljamo.