Začetek srednje šole in socialna anksioznost

Vprašanja na tosemjaz.net.
Lonely boy 123
Objave: 1

Začetek srednje šole in socialna anksioznost

ObjavaNapisal Lonely boy 123 » 12 Jul 2020 19:13

Pozdravljeni,

Star sem 15 let, nimam prijateljev, septembra pa grem v prvi letnik gimnazije. V osnovni šoli so me sošolci zafrkavali, ker sem bil tih. Učitelji so videli, da me zafrkavajo, a niso nič naredili. Velikokrat me šola pregaganja tudi v sanjah. Enkrat sem 3 tedne zapored vsako noč sanjal o šoli, kar je bilo zame zelo mučno in slabo sem se počutil. Večino časa sem živčen in se počutim slabo, ne samo v šoli ampak tudi na sploh. V socialnih situacijah dobesedno zmreznem, postane mi neprijetno in me postane strah. V grlu dobim cmok, v pljučih me začne močno stiskati, postanem zelo živčen, roke pa postanejo čisto vijolične, mrzle ali pa potne. Zelo me skrbi, kaj si drugi mislijo o meni npr. kako sem oblečen, kako izgledam, kako se vedem... Ves čas imam občutek, da me ocenjujejo. Poleg vsega tega pa imam nizko samopodobo in nisem samozavesten. Tudi ko grem mimo skupine vrstnikov, ki jih srečam npr. na ulici, nakupovalnem centru, parku... me postane strah, ker imam občutek, da mi bodo kaj slabega naredili npr. se mi smejali, me udarili, me ocenjevali in vse to kar sem napisal zgoraj kaj se mi dogaja v socialnih situacijah.

Dober mesec sem obiskoval psihologinjo in rekla mi je da imam socialno anksioznost. Psihologinja mi je naročila da naj delam avtogeni trening na katerega se ne morem osredotočiti, saj kar naprej mislim o čem drugem, kar me teži. Osebno pa tudi ne čutim napredka, ko sem obiskoval psihologinjo.

Najbolj me skrbi zdaj, ko grem v prvi letnik, da ne bom dobil prijateljev, da me bodo zafrkavali in da bom bil že spet osamljen tako kot sem sedaj.

Prosil bi, da mi date kakšen nasvet, kako začeti pogovor na prvi dan srednje šole, kako pristopiti do osebe in kaj ji reči, kako dobiti prijatelje in kako se počutiti sporočeno v družbi.

Lep pozdrav.
lonely girl 005

Re: Začetek srednje šole in socialna anksioznost

ObjavaNapisal lonely girl 005 » 15 Jul 2020 13:22

zivjo. ce ti kaj pomaga, nisi edini.
sem punca, prav tako stara 15 let. brez prijateljev. v osnovni soli sem bila skoraj celo visjo stopnjo tarca posmeha, ker sem kao “cudna”. imela sem veliko izostankov, ker sem tudi po vec tednov ostajala doma, ker sem sovrazila solo in vse kar je bilo povezano z njo.
iz hise grem redko. obozujem naravo, a preprosto ne morem ven. vedno ko sem zunaj, imam obcutek, da vsi bulijo vame, obsojajo moj videz, postavo in oblacila. prav tako zmrznem v vsaki situaciji, kjer je prisoten stik z drugimi ljudmi. Nikoli ne vem, kaj naj recem in najbolj grozno mi je spoznavati nove ljudi.

tudi jaz grem v prvi letnik gimnazije. strah me je, da bom tudi tu izobcena. rada bi se druzila z ljudmi, imam marsikaj za povedat in tudi vem, da znam biti zabavna, a preprosto zmrznem, ko se moram pogovarjati s kom.

lahko mi se kaj napises, sem vesela, da sem naletela na nekoga ki ima podoben problem:)

lonely girl.
radpomagam
Objave: 23

ObjavaNapisal radpomagam » 16 Jul 2020 16:54

Pozdravljena, Lonely boy 123 in lonely girl 005!

Najprej bi rad odgovoril osebi Lonely boy 123. Praviš, da nimaš prijateljev in da ti je zelo neprijetno v socialnih situacijah. Žal mi je, da so se v OŠ vrstniki norčevali iz tebe samo zato ker si bil tih. Žalosti me tudi, da so, kot si rekel, učitelji to videli pa niso nič naredili.
Sicer nisem nek psiholog, a vseeno se mi zdi, da ti lahko kako pomagam, saj grem septembra v 4. letnik gimnazije. Temo socialne anksioznosti bi prepustil strokovnjaku, jaz pa bi ti svetoval, da se v takih situacijah prisiliš, da nehaš razmišljati, kaj si drugi o tebi mislijo, da poskusiš tudi z meditacijo... Lahko ti zagotovim, da te nihče ne ocenjuje ves čas in da ne rabiš ves čas skrbet za to, kako si oblečen, kako se obnašaš...
Zdaj pa glede gimnazije: moraš vedeti, da je srednja šola nov začetek za vse. Vsi v razredu bodo enako zmedeni in rahlo prestrašeni, vsi se sprašujejo, ali izgledajo v redu in kako naj začnejo pogovor. Pogovori na prvi dan šole niso ravno obsežni, večinoma se predstaviš, kdo si, iz kje prihajaš, na katero OŠ si hodil... Verjamem, da to ni lahko, a poskusi se vključiti v pogovor ali pa ga začeti, predvsem pa se ne sekiraj, če bo šlo bolj počasi, prvi dan itak še nikogar ne poznaš.
kako pristopiti do osebe in kaj ji reči (kopirano)
Hja, to je odvisno od situacije. Če je večja skupina, se lahko brez težav vključiš mednje, če sta le dva, se morda poznata že iz OŠ, zato ti priporočam, da se najprej vključuješ v večje skupine. Če boste imeli malico/kosilo je pomembno, da sediš tam, kjer sedijo tvoji sošolci. Pomembno je pač, da si, kar si, poskusi se sprostiti (ja vem, da je to težko, a se splača) in se vključiti v pogovor.
Prijateljev se ne dobi v na prvi šolski dan, pomembno je, da spoznaš večino sošolcev, potem pa ti bo že jasno, s kom se bolje razumeš in s kom ne, vseeno pa imej z vsemi prijazen, prijateljski odnos, tudi, če se družite zelo malo ali skoraj nič.
kako se počutiti sporočeno v družbi (kopirano)
Zdi se mi, da bi pomagalo to, da se ne obremenjuješ z vsemi stvarmi, ki si jih naštel. Poskusi se prisiliti, da stopiš v neko skupino, neko družbo in se povežeš z njimi, se vklopiš v pogovor. Upam, da ti bo na to temo odgovoril/a svetovalec/ka, ker jaz nisem strokovnjak, svoje mnenje o tej temi izražam le s stališča laika.
Za konec bi rad povedal, da je gimnazija veliko boljše, zanimivejše in bolj sproščeno okolje kakor OŠ, sošolci v OŠ so pogosto zelo otročji in kdaj tudi zlobni. Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da s(m)o gimnazijci veliko boljša družba, saj nas povezuje želja do znanja in to je pomembno, namreč v OŠ so tvoji sošolci pač vsi, ne glede na interese. V srednji šoli pa se naredi selekcija, kdor želi opravljati nek poklic, gre na poklicno, kdor pa želi prejeti veliko znanja in izobraževanje nadaljevati na fakulteti, pa gre na gimnazijo. Zavedaj se, da si boste na gimnaziji sošolci veliko bolj podobni kakor v OŠ, saj vas povezuje skupen cilj. Vsako leto gre skozi enak stres na tisoče in tisoče "fazanov" in prepričan sem, da si boš našel veliko zelo dobrih prijateljev.
Upam, da sem ti vsaj malo pomagal, če te še kaj zanima pa kar vprašaj :)

Zdaj pa bi rad povedal besedo ali dve osebi lonely girl 005. Iz tvojega zapisa sklepam, da imaš podobne težave kot Lonely boy 123, torej, da nimaš prijateljev, da ti je neprijetno v situacijah, imaš občutek, da te vsi obsojajo na različne načine... Povedal bi ti rad podobno, kar sem že osebi Lonely boy 123, poskusi ne misliti na "obsojanja", prepričan sem, da te nihče ne obsoja ali bulji vate.
Zagotovo ne boš izobčena v gimnaziji, kot sem že povedal prej, v gimnaziji vas bo povezovala želja do znanja, nenazadnje je gimnazija najbolj "znanja polna" izbira za srednjo šolo in dejstvo, da boste šli na gimnazijo pove, da želite pridobiti visoko izobrazbo. Gimnazija je bila meni osebno najboljša odločitev, ki sem jo sprejel, spoznal sem veliko novih, prijetnih zanimivih ljudi. Vem, da ni lahko biti prvi letnik, vem, da ni lahko biti fazan na prvi šolski dan. A pokaži svetu, kdo si, pokaži, da želiš več od svojega življenja. Potrudi se, da ti bo lažje v družbi, ker je vredno. Upam si trditi celo, da vaju oba (Lonely boy 123 in lonely girl 005) čakajo najboljša leta, leta, kjer bosta dobila veliko prijateljev, veliko znanja in spoznala sama sebe in kaj želita narediti iz svojih življenj.
Upam, da sem pomagal tudi tebi, vesel bom, če nam tudi ti še kaj napišeš.

Če vaju karkoli zanima v zvezi z gimnazijo, sošolci, snovjo ... kar vprašajta, vem, da je gimnazija stresna, zato pa prav pride nekdo, ki ti pomaga ali vsaj kaj pove.

Uspešen začetek poti znanja želim obema!

lp, radpomagam
Another one

ObjavaNapisal Another one » 18 Jul 2020 16:28

Najprej živjo!
Vauu nemorem vrjet da sem našla še dva ki se tako počutita sem leto mlajša od vaju in ja tudi meni se vedno zdi da vsi buljijo vame čeprav si dopovedujem da naj bom sproščena ne gre mispim da je čedaljd huje zdaj ko stojim v trgovini pred blagajno mi postane zelo vroče in počutim se kot da vsi gledajo vame in si mislijo kakšna sem kar dol bi padla ali izginila z zemlje v teh trenutkih tudi prijateljev nimam in tudi naravo imam rada in komaj čakam na srednjo na nove začetke obenem pa ko prebiram da je večino strah postane še mene nevem kako bom izpadla kaj če bom izključena kot v osnovni in bodo neke skupine jaz pa nom izločena nevem kako naj bi se sploh obnašala zelo se bojim prvega dne nisem še sprejela odlocitve kam ampak upam da kmalu ker gre tole res hitro še tole leto pa gremo naprej. Imam tudi slabo samopodpbo ne gre samo za sramežljivost res nemaram svojega telesa rada bi se imela bolj rada in se sprejemala pa bila bolj družabna ampak zdaj mi ni mar sploh nevem kako naj bom drugačna pred vsemi ki me poznajo že toliko let takšno kot sem pred njimi pa res nemaram OŠ in vsak dan sem komaj čakala da grem domov samo da stopim ven iz sole pa sem bila bolje da sem lahko zadihala in hodila upam da vama bo bolje v srednji soli in da uspeta spoznat super ljudi kar mislim da zagotovo bosta.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 20 Jul 2020 09:17

Odgovor svetovalke

Pozdravljen Lonely boy 123,

Veseli nas, da si se s svojim vprašanjem obrnil na nas. Žal mi je, da imaš takšne izkušnje s sošolci in učitelji v osnovni šoli. Ne morem ti sicer obljubiti, da bo v srednji šoli bolje, vendar vseeno mislim, da je vstop v srednjo šolo zate nova priložnost. Spremembo okolja in ljudi lahko vzameš kot priložnost za nov začetek, na katerega se lahko tudi z našo pomočjo nekoliko pripraviš.

Misel na prvi šolski dan v srednji šoli je stresna za skoraj vse, ne samo zate. Zavedaj se, da ste na prvi šolski dan vsi v enaki situaciji, upala bi si trditi, da se vsak izmed dijakov na prvi šolski dan v srednji šoli ukvarja z nekimi svojimi strahovi. Vsi boste na istem, ne boste se poznali med sabo, večinoma boste zmedeni in zbegani.

Manj kot na svoje občutke, preusmeri svojo pozornost na okolico. Opazuj druge, mogoče se vmes ponudi priložnost, da bo kdo potreboval kakšno pomoč (npr. pri iskanju učilnice), ki je lahko zate priložnost, da pomagaš in vzpostaviš prvi stik z nekom. Verjamem, da se bo med tvojimi novimi sošolci našel kdo, ki ga bo prav tako strah vzpostaviti prve stike in se pogovarjati. Opazuj, najdi svojo priložnost. Predstavi se ali izkoristi kako situacijo, v kateri se boste znašli, kot temo za pogovor. Dovolj bo že, če boš s kakšnim sošolcem delil mnenje o šoli, o novi razredničarki, o učilnici, o čemer koli, kar se vam bo na prvi šolski dan zgodilo in bo situacija skupna za vse. Spremljaj situacije in prepoznaj svojo iztočnico. Na prvi šolski dan vas bo večina sramežljivih, zadržanih, malo je takih, ki se bodo želeli takoj izpostavljati.

Veliko nas je, ki lahko rečemo, da je srednja šola v več pogledih veliko boljša kot osnovna šola. V določeno srednje šole, npr. na gimnazijo, se vpišejo podobno misleči dijaki, ki imajo bolj podobne cilje v življenju in več skupnih stvari, kot ste jih imeli sošolci v osnovni šoli. Zato verjamem, da se boš v času srednje šole lahko lažje in bolje povezal s sošolci, saj boš z njimi našel veliko skupnih ciljev in zanimanj. Eden izmed pomembnih dejavnikov je tudi osebnostna, socialna in telesna zrelost, ki prav zagotovo pripomore k boljšim in predvsem bolj zrelim odnosom med sošolci v srednji šoli. V srednji šoli je veliko manj zbadanja in zafrkavanja med sošolci.

Glede na to, da greš v gimnazijo, verjamem, da si uspešen. Zavedaj se svojih močnih področij, bodi ponosen nase, tako boš tudi bolj samozavesten. Pri vsakem se najde kaj takega in resnično verjamem, da imaš tudi ti področja, kjer si zelo uspešen. Osredotoči se na stvari, ki ti grejo dobro od rok in najdi stvari, ki te veselijo. Osredotočenost na to, ti bo velikokrat pomagala prebroditi druge stiske. Srednja šola naj bo zate čas, ko boš ugotovil, kaj te v življenju veseli, kaj si želiš postati. Ko se boš osredotočal na to, je velika verjetnost, da boš med sošolci prepoznal koga, ki ima podobne interese in so lahko ti interesi začetek in osnova novega prijateljstva.

Svetujem ti, da se kljub svojim strahovom vključiš v družbo. Za začetek je dovolj, da si samo fizično del skupine. V začetku lahko samo opazuješ in tako spoznavaš nove sošolce. Bodi prijazen sam s sabo, daj si čas. Če pa se boš v kateri družbi počutil zavrnjen, poskusi drugje, z drugimi sošolci in sošolkami. V razredu vas bo veliko, verjamem, da boš slej ko prej našel nekoga, ki bo dovolj zrel, da boš z njim zgradil prijateljski odnos. Ni pomembno koliko prijateljev boš našel, bolj pomembno je, da boš našel enega in tistega pravega, ki ti bo stal ob strani.

Omenil si, da si bil pri psihologinji, ki ti je svetovala, da izvajaš avtogeni trening. Ne dvomim v uspešnost izvajanja avtogenega treninga, ampak glede na to, da praviš, da si imel težave pri osredotočanju med izvajanjem, je moj nasvet, da se za začetek lotiš kakšnih drugih aktivnosti. Cilj avtogenega treninga je sprostitev in zmanjšanje napetosti, kar pa lahko dosežeš tudi s kakšnimi drugimi aktivnostmi. Če imaš rad šport, je lahko to kakšna telesna dejavnost, če igraš kak instrument, lahko z igranjem dosežeš podoben učinek kot z avtogenim treningom. Tudi sprehod v naravi ali pa čas preživet s hišnim ljubljenčkom ima lahko podoben učinek. Pomembno je, da najdeš aktivnosti, ki te sprostijo, ob katerih pozabiš na svoje skrbi in zaradi katerih se potem kasneje dobro počutiš. Mogoče pa čez čas spet poskusiš z izvajanjem avtogenih treningov.

Upam, da sem odgovorila na tvoje vprašanje. Če pa te še kaj zanima, pa kar napiši.

Želim ti veliko poguma, pozitivnih misli na prvi šolski dan, do takrat pa lepe in brezskrbne poletne dni!
Mateja Vek, univ. dipl. psih.