Izstop iz vere?

Vprašanja na tosemjaz.net.
Nevernik

Izstop iz vere?

ObjavaNapisal Nevernik » 23 Maj 2020 19:36

Lep pozdrav!

Sem najstnik v 17. letu starosti, moja seksualnost se še ni povsem izoblikovala, vendar mislim, da je že odločeno, da sem homoseksualec. Ob enem pa sem tudi član Krščanske cerkve, k maši moram iti zaradi staršev, verouka nisem obiskoval.

Vem, da Krščanska cerkev ne priznava homoseksualnosti, pa vendar bi rad nekaj vprašal.

Obiskujem zdravstveno šolo v Ljubljani in me zanima ali je pomembno v poklicu zdravstvene nege moja spolna usmerjenost in veroizpoved? Namreč v Boga ne verjamem, prav tako v Kristusa in Marijo ne. Na nek način sem ateist mar ne? Zanima me, kdaj lahko dokončno izstopim iz Krščanske cerkve in nimam nobenih stikov z njo? Kako je z tem v vaški skupnosti? Me izobčijo še od tam? Ali bom moral na pogovoru povedati, da sem gej? Namreč jaz sem jaz in zaradi nekakšne "višje sile" se ne nameravam spreminjati. Ko bom polnoleten in odrasel si bi rad našel partnerja in srečno živel. Torej še enkrat bi vprašal, ali je v poklicu v bolnišnici pomembno ali sem hetero ali homo in ali sem kristjan? Kaj pa glede darovanja krvi, kostnega mozga? Lahko to počnemo zdravstveni delavci?

V pričakovanju na odgovor vas lepo pozdravljam
ehhhhh

Re: Izstop iz vere?

ObjavaNapisal ehhhhh » 25 Maj 2020 13:32

Kar se tiče vere oz. cerkve. Če se tu ne vidiš, pač ne hodiš več k maši in to je to. Če se ti res da, lahko v domači fari še zahtevaš izpis, ampak to itak nima pravega smisla. Država ne vodi evidence o veroizpovedi (in tudi o spolni usmerjenosti ne), cerkev pa ima v evidenci podatke o tvojem krstu, birmi itd., nihče pa ne dela evidence o obisku maš. Kako bodo na tvojo "nevero" gledali v vasi, je pa težko reči in odvisno od posameznega kraja.

Mislim, da ni nihče dokazal, da bi bila kri oz. kostni mozeg od homoseksualcev kakorkoli že apriori slabša, zato se ju seveda ne bodo nikjer otepali, dokler sta po zdravstveni plati v redu. In da te na akciji ne bodo spraševali o spolni usmerjenosti. Ravno tako te o tem ne bi smeli spraševati v službi oz. te na podlagi tega kakorkoli diskriminirati. Seveda pa boš zašel v hude težave, če boš počenjal pi**arije, kot jih je počel bolničar v Almodóvarjevem filmu Hable con ella (Govori z njo).
NoReligion1

ObjavaNapisal NoReligion1 » 25 Maj 2020 15:22

Hejla

Jaz sem bila tudi kristjanka - zaradi staršev, pritiska okolice in družbe. Nikoli verouka nisem marala, hoditi k maši sem bila prisiljena. Itak nimaš druge, ker te že krstijo ko si dojenček in se ne moreš upreti. Ampak po maminem pričanju sem se cel krst glasno drla čez celo cerkev - sem bila najglasnejša, ampak so me vseeno krstili. XD
Skozi leta sem ugotavljala, da mi religija ni blizu, nobena. 2018, ko sem dopolnila 18 sem izpolnila prošnjo za izpis iz cerkve. In počutim se svobodno in ne prisiljeno v nekaj.
Ko pošlješ prošnjo, ti lokalno župnišče pošlje vabilo na pogovor, da te v bistvu prepričajo, da se ne izpišeš. Na srečo ni obvezno in nisem šla. Potem sem v tednu dni prejela na dom potrdilo, da sem iz cerkve odstopila.
In to je to. Malo čakanja je, se pa izplača. Ni toliko birokracije kot vsi trdijo, da je. Rečeš da nočeš več in to je to.
Tudi zdaj nisem del nobene vere. Zdi se mi da ljudje preveč zamenjujejo religijo z duhovnostjo. Religija so krscanstvo, judizem ... vse črpa eno veliko knjigo, ima pravila, vernike silijo v nekaj kar naj bi bilo prav, ker je tako rekel bog kar je v bistvu izgovor za človeški napuh in egoizem. Ravno religija spodbuja, da se ljudje obnašamo kot se. Ker smo "super inteligenta vrsta in lahk pocne kar hoče" kar sploh ni res. Nič ni narobe, da se počutiš povezanega s svetom, naravo, vesoljstvom. Narobe je manipulacija ljudi, laganje, prepričevanje v donacije, da ima cerkev zlate kipce, kardinali mercedeze in bmwje, da posiljujejo otroke in ženske v laži, da živijo skromno življenje, donacije ki naj bi šle za mision pa gredo za jahte in drage bajte. Religije so bile vedno izgovor za vojne in mnozično pobijanje v misljenju da je samo en bog in da je njihov pravi. Kakšen bog bi pobil na milijone ljudi in potem trdil da jih ima rad? No, zame ni nobenega boga. Namesto k maši ob nedeljah grem pobirat smeti v gozd ker dobri verniki ne pospravljajo za sabo. Vera te še ne naredi dobrega človeka.
Upam, da se odločiš tako da bo zate dobro in ne kar ti bodo rekli drugi.
11letnica

ObjavaNapisal 11letnica » 25 Maj 2020 16:57

Zivjo! Nasveta sicer nimam, ker nisem verna in ne hodim v cerkev, vendar ti predlagam, da si preberes temo Krščanstvo kjer nekdo sprasuje tocno o tem.
radpomagam
Objave: 23

ObjavaNapisal radpomagam » 26 Maj 2020 12:37

Lepo pozdravljeni vsi!

Vidim, da je že napisanih nekaj odgovorov, ki pojasnjujejo proces izstopa iz religije, zato tu nimam kaj dodati. Opažam pa tudi, da je krščanska vera pogosto predstavljena kot nekaj slabega, staromodnega in da se jo veliko posplošuje, zato bi rad povedal tudi svoje mnenje o krščanstvu. Preden pa začnem, bi rad povedal, da nimam nikogar namen v karkoli prepričati ali vplivati na mnenje, ker je vera osebna stvar in osebna odločitev posameznika, rad pa bi predstavil še svojo perspektivo o veri, religiji, krščanstvu. Če nič drugega je bolje, da imamo o določeni stvari veliko mnenj in da poznamo čim več pogledov, da si lahko ustvarimo pošteno in pravilno sliko.
Najprej bi rad definiral vero in religijo: religija je organizirana vera, npr. krščanstvo, islam, budizem... Vera je lahko karkoli v kar človek verjame (npr. vera v živalske prednike, v duhove...).
Zdi se mi, da je bilo krščanstvo skozi stoletja predstavljeno napačno. Če poznamo potek zgodovine, vemo, da se je za vero (ne samo za krščanstvo) prelilo veliko krvi in strinjam se, da to ni prav. Reformacija je probleme izpostavila in marsikaj se je izboljšalo. A tudi danes je ta religija pogosto predstavljena na napačen način, mnogi ljudje si krščansko vero predstavljajo le v cerkvi in v molitvah, kar marsikoga razumljivo odbije od vere. Mislijo, da ti more biti vedno žal, da si moraš priznati, da grešiš...
A rad bi povedal, da krščanstvo ni to. Krščanstvo ni nekaj kar izhaja iz ene knjige (Svetega Pisma), ni nekaj, v kar je treba ljudi siliti. Razumem, da je vera pogosto predstavljena na ta način, saj se velikokrat otroke sili, da obiskujejo verouk, da naredijo sv. obhajilo in birmo... Tudi Biblija je le knjiga, ki vsebuje bistvo krščanstva, pojasnjuje zgodovino in nauk. A krščanstvo v bistvu je nauk Jezusa Kristusa, on pa je učil, da se moramo spoštovati in ljubiti. Krščanska vera je vera ljubezni, upanja, luči in resnice, vsaj jaz jo tako dojemam, priznam pa, da je bila tudi izrabljena.
A ker je krščanstvo religija, religija pa je organizirana vera, je jasno, da obstajajo neka pravila. Zato pa obstajajo cerkve, duhovniki, župnije, kardinali in posledično tudi papež.
Z osebo NoReligion1 se strinjam v nekaterih stališčih. Strinjam se predvsem, da ni prav, da potekajo vojne za vero. Te vojne so v preteklosti res velikokrat potekale (križarski pohodi...), a dejansko je danes teh vojn skoraj ni več, danes se države bojujejo predvsem za moč, nafto in vpliv.
Ne strinjam pa se, da je vera manipulacija ljudi. Ne strinjam se tudi, da imajo cerkve donacije samo za zlate kipce in dobre avtomobile za kardinale. Prvo kot prvo, dvomim v cerkvah še kaj dejansko iz zlata. V najbolj "prestižnem" primeru je kipec iz česa drugega in je zlato nanj le naparjeno, to pomeni, da ta res dejansko čisto malo zlata. Velikokrat pa kipci le izgledajo kot da so iz zlata, pa so v resnici iz različnih spojin ali medenine. Drugo kot druga pa ni res, da gredo donacije za drage avte, v mnogih župnijah deluje Karitas ali Rdeči križ in se s temi donacijami dejansko pomaga finančno šibkejšim. Donacije ne gredo za jahte, ker jih večinoma sploh ni toliko, da bi si lahko kupil jahto. Gredo za pomoč drugim, obnovo cerkve, financiranje različnih dejavnosti... Morda je kdo donacije kdaj res izrabil, a to ne pomeni, da gredo vse donacije za jahte ali avte. Donira kdor pač lahko in kdor se odloči. Nikogar se v nič ne sili.
Zdi se mi, da primeri posilstev in spolnih zlorab mečejo slabo luč na vse ostale delavce Cerkve, ki delujejo v skladu načeli krščanstva. Strinjam se, da so to grozovita dejanja, ki se nikoli ne bi smela zgoditi, nekdo, za katerega se tako dejanje dokaže, mora biti kaznovan in mora izstopiti iz Cerkve, ker tam nima kaj delat. A tudi ni pošteno in prav, da zdaj vse delavce Cerkve, duhovnike, župnike, kardinale... obtožimo teh groznih dejanj, in da mislimo, da to počnejo vsi. To preprosto ni res, na svetu je na tisoče duhovnikov, ki dela, kar je njihovo poslanstvo in ne more se vseh posploševati. Velika večina duhovnikov dejansko dela, kar je njihova naloga in nikoli niti ne pomisli na kaj takega.
Zdi se mi, da tudi vojn ne moremo obesiti Bogu. Vojaki so bili namreč ljudje, ki so se borili za vero, torej se mi zdi, da so krivi ljudje, ki so se borili za Boga (čeprav Bog tega nikoli ni hotel) in ne sam Bog. To se nanaša na vse religije in verske vojne. Bog namreč ni še nikogar ubil, so pa to storili ljudje v kao njegovem imenu. Jezus je učil, da moramo ljubiti vse in krščanstvo je zelo strpna vera, nikogar v nič ne sili. Če hočeš biti kristjan bodi, drugače pa ne. Krščanstvo tudi sprejema druge vere, vsak ima pravico do veroizpovedi, pomembno pa je da svojo vero ne sili drugim, ki tega nočejo.
Torej če povzamem, kaj želim povedati: krščanstvo je bilo pogosto predstavljeno na napačen način, tudi grehe, ki so se zgodili v imenu vere, ne smemo posploševati. Ljudje pogosto mislijo, da je krščanstvo le obiskovanje maš, molitve, verouk... Vse to je pomemben del vere, a to ni bistvo, to je le organizacija vere. Bistvo krščanstva je ljubezen in in iskanje sreče v življenju in po njem, bistvo je pomoč drugim in sočutje. Jezus nas uči kako lahko živimo bolje, lepše in razburljivejše, Jezus nam da tudi duhovno dimenzijo in nas vodi v luč in resnico, on je luč, ki odganja temo in laž.

Nikogar ne želim v nič prepričati, predstavljam vam le svojo perspektivo in svoje mnenje o krščanstvu in Jezusu Kristusu.

Lep pozdrav in lepo se imejte vsi :)

lp, radpomagam
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 26 Maj 2020 15:15

Odgovor svetovalke

Dragi mladenič,
v tvojem pismu si načel kar tri vprašanja:
1) istospolna usmerjenost
2) vprašanje religije
3) javno mnenje

Poskusila ti bom odgovoriti.
1)
Nisi popolnoma prepričan, da si istospolno usmerjen. Kaj je tisto, kar te še vedno pušča v dvomu? Na to si boš odgovoril sam. Ljudje smo pač različni in zaradi tega tudi različno dojemamo spolnost. Si v dobi, ko se tvoja spolna usmerjenost še oblikuje. Odgovori si tudi na vprašanje, zakaj in čemu ti dekleta niso všeč. Pri tem bodi do sebe popolnoma iskren. Zgolj ti boš vedel za te odgovore.

2)
Bojim se, da ti na to vprašanje v celoti ne bom znala odgovoriti. V cerkev hodiš zaradi staršev in verjetno so te tudi krstili. Nimaš pa obhajila in birme......mislim, da moraš to dvoje imeti, če želiš biti polnopraven član rimsko-katoliške cerkve, ki sicer v teoriji odklanja homoseksualizem, v praksi pa je situacija med duhovniki precej drugačna. Če si krščen, ne vem, kakšna je procedura pri izstopu iz cerkve, mislim pa, da lahko, ko boš star 18 let, preprosto nehaš hoditi v cerkev. Mislim tudi, da na vasi, kjer živiš, ne boš edini, ki ne bo obiskoval cerkvenih obredov. Staršem pa mirno povej, da te to ne zanima in da boš čas, namenjen mašam itd., posvetil npr. učenju za šolo.

3)
V nobenem poklicu ne bi smela biti spolna opredeljenost ovira za opravljanje dela. Dober zdravstveni tehnik si ali pa nisi, ne glede na to, kakšna je tvoja usmerjenost. Tako naj bi bilo in v večini primerov tudi je. Najdejo pa se tudi ljudje, ki so polni takšnih in drugačnih predsodkov in znajo biti v izražanju le-teh grobi, žaljivi in nesramni. Einstein, veliki fizik in mislec je dejal: "Lažje je razbiti atom kot
predsodek." Želim ti, da bi v življenju srečal čimmanj takšnih ljudi. Spoštovanje in odobravanje si boš pridobil s tem, da boš pošten,
resnicoljuben, empatičen, strpen, dobronameren, ne pa s takšno ali drugačno spolno usmerjenostjo.

Želim ti uspešen konec šolskega leta, lepe počitnice in preberi kakšno dobro knjigo.

Prisrčen pozdrav in vse dobro.
mag. Maja Krajnc, univ. dipl. sociologinja in politologinja