ne razumem

Vprašanja na tosemjaz.net.
ohuhzakaj

ne razumem

ObjavaNapisal ohuhzakaj » 15 Maj 2020 14:24

jaz res ne razumem fantov. ne najstnikov ne odraslih. zato me je strah oziroma se sploh nočem spuščati v zveze. vsa ta "ljubezen" se mi zdi tako fejk, propagiranje valentinovega dne, porok, ljubezni v filmih in knjigah, sploh ne verjamem da obstaja taka pravljica. in ko smo že pri najstniški ljubezni, občutek imam da nas mediji in hollywood dobesedno sili v spolne odnose. vsak film ima neko tako sceno noter, komedije se šalijo samo na račun tega, najstniški filmi so zelo vrženi v to kot da mladi razmišljamo samo o zabavah, spolnih odnosih in drogah. fantje so pa sploh neučakani. dejva, če ne me nimaš rada, vse bi na hitro in takoj, če ne bi kar prekinu s tabo. to se mi zdi neke vrste manipulacija v nekaj kar punca noče in ni pripravljena. ali pa da smo same hotele, ker smo tako izzivalno oblečene. jaz na srečo ne kažem veliko kože in mi je neprijetno. ampak da po oblačilih sodijo, da hočemo ...? noro! če punca reče ja, je ja, če reče ne, je ne. ni debate. moški so taki egoisti in petelini. prav slabo mi je. ves čas razmišljajo o joških, ritah, prav ogabno. svet je še kaj drugega kot pa to!
gledala sem serijo Skrivno življenje ameriške najstnice in me je bilo prav groza! punca je ponesreči zanosila s fantom, tik pred porodom sta se zaročila, potem pa ji pove na zmenku da je njeni prijateljici naredu še enga otroka, ampak da hoče biti samo z njo. kaj?
ne vem svet je čuden in zadnje mesece opažam, da se vsi ločujejo in varajo med sabo. ne hodim na zmenke in tudi nočem iti v nobeno zvezo ker se mi niti ne da ukvarjati s tem. za svoje frendice pa upam da so njihovi fantje iskreni. če se med zvezo zaljubiš v koga drugega, vsaj priznaj kot pa da varaš za hrbtom. kar je zahrbtno. kako sploh komu še zaupat? sploh ne vidim smisla v ničemer. že dalj časa ugotavljam, da sploh ne maram telesnega stika, med temi scenami gledam stran ali pa če koga vidim se zalizovat med omarcami se mi prav zgnusi. med karanteno prav uživam in sploh ta six feet razdalja mi je všeč, ker imam več osebnega prostora namesto da se mi ljudje preveč približajo, grabijo mojo roko, me objemajo kar mi ni všeč. ni mi všeč ideja, da bi se morala nekoč poročiti in imeti otroke, zakaj bi morali vsi narediti to? včasih res ne razumem te čudne družbe.
radpomagam
Objave: 23

Re: ne razumem

ObjavaNapisal radpomagam » 18 Maj 2020 17:39

Pozdravljena, ohuhzakaj!

Prebral sem tvoj zapis in bi najprej red povedal, da si pametna in da dobro, pametno in logično razmišljaš. Svet brez dvoma potrebuje več takih ljudi, ljudi, ki se vprašajo, kam gremo kot družba in civilizacija, namesto, da bi samo sledili toku in šli kamor gre večina.

V mnogih stališčih se popolnoma strinjam s tabo. Strinjam se, da je ljubezen marsikje nenaravna, umetna, fejk in da je taka ljubezen najbolj promovirana na televiziji, v medijih in na socialnih omrežjih. Zato pa je pomembno, da temu ne verjameš in da se zavedaš, da nobena ljubezen ni popolna, nobena ni pravljica, a to ne pomeni, da se ni zanjo vredno potruditi.
Pogosto se "ljubezen" propagira z valantinovim, ali gregorjevim. Valentinov dan naj bi bil dan ljubezni in zaljubljencev, a je to po mojem mnenju brez veze in le orodje za podjetja, da so lahko okrašena s srčki in tako več prodajo. Zdi se mi, da če imaš nekoga res rad to ne rabiš dokazovati svetu, s tem, da svoji boljši polovici kupiš rože ali jo pelješ na večerjo.
Strinjam se, da imajo mediji močno vlogo pri prikazovanju spolnega odnosa kot nekaj nujnega v najstniški ljubezni. V zadnjih letih smo prišli tako daleč, da je spolni odnos prisoten tudi brez ljubezni, je pa res, da si nekateri tega zares želijo. Mediji mlade pogosto naslikajo le kot neodgovorne, zabave željne egoiste, ki se v življenju nikoli niso za nobeno stvar potrudili in ki ne želijo biti funkcionalen del družbe, ampak si želijo le zabave, drog in partnerja za eno noč. Verjemi, večina najstnikov ni takih, na žalost pa mnogi pač so.
Če je fant tak, da se mu gre le za spolni odnos in če punco s tem izsiljuje in na kocko postavlja njun odnos, potem zagotovo ni pravi fant za pravzaprav nobeno dekle. To je preprosto manipulacija in za dekle je pravzaprav najbolje, da z njim prekine zvezo, saj mu ni do njene varnosti in udobja, ampak očitno le do telesnih užitkov. Pri tem količina obleke na dekletu nima veze, to nekateri le izkoristijo v svojo prid. Nočem, da misliš, da smo vsi fantje enaki, saj ni pošteno. Vsak ima svoje preference, nekateri so res le za telesne odnose. Seveda te nihče ne sme siliti v nekaj kar nočeš, s te se popolnoma strinjam, ne strinjam pa se s tvojim zapisom, da smo vsi moški petelini in egoisti. Polovico populacije težko sodiš, verjamem pa, da si spoznala veliko takih moških, kot si jih opisala zgoraj. In moški tudi ne razmišljajo vedno o takih stvareh, nekateri pač ja, večina pa ne in vsaj ne v takih količinah, kot si jih predstavljaš.
Glede te serije: sicer je ne poznam, a sklepam, da je pač ena cenena serija, ki prikazuje "najstniško življenje", ki ga ni živel še noben najstnik/ca. Po mojem mnenju je najbolje, da ne gledaš takih bednih serij, saj je na voljo ogromno dejansko dobrih in kvalitetnih serij, nadaljevank in filmov, ki prikazujejo življenje takšno, kakor je.
Zdi se mi, da je v zadnjem času veliko ločitev in varanja ravno zato, ker se ljudje ne poročajo več iz tiste prave ljubezni. Sej ni panike, če je bila poroka napaka, se lahko vsak loči, a je ločitev zelo dostopna. Vedno manj ljudi se želi vezati v tradicionalen zakon, si ustvariti družino... Mnogi danes želijo le partnerje, katere itak varajo in s katerimi se bojo itak ločili čez čas. Zdi se mi, da taki ljudje nikoli niso imeli poguma, ki je potreben, za zdravo in dolgo ljubezensko razmerje in posledično zakon. Vsakdo zna imeti le spolne odnose. A ljubezen je veliko globlja od tega, taki odnosi so le češnja na torti ljubezni. Za pravo ljubezen je potreben pogum in moč, ki je mnogi nikoli ne bodo poznali.
Rad bi povedal tudi to, da najstniška ljubezen zelo zelo redko zraste v tisto pravo. Vsem je pomembno, da so "in" in popularni, da jih družba sprejema, ker imajo punco/fanta. Ne razumi me narobe: če se imata dva rada, naj bosta v zvezi, dokler to oba želita. Kaj bo nastalo iz njune zveze je njuna odločitev (ali njun problem). Rad bi povedal le, da je ta "mlada" ljubezen redko tista prava. Koliko mladih parov pa bo skupaj čez leto, dve, 5 ali 10?
Sprašuješ se, komu lahko sploh še zaupaš. Veliko ljudem, brez dvoma. Niso vsi slabi, ne mislijo vsi le na spolne odnose. Veliko ljudi, tudi mladih si želi dobro, močno zvezo, kjer je na prvem mestu ljubezen in spoštovanje in ne telesni užitki. Zato pa je pomembno, da kot oseba spoznaš čim več ljudi (seveda ne sedaj med karanteno, ampak potem). Tako se boš naučila, komu lahko zaupaš in komu ne. Vsak je svoja zgodba, vsak ima svoje prioritet, strahove, sanje.
Po mojem mnenju moraš vsakemu dati priložnost. Verjamem, da si lahko vsak najde svojo pravo ljubezen. Kaj ti je všeč glede telesnega stika in kaj ne, je seveda tvoja stvar. Tvoja stvar je tudi, ali se boš poročila in imela otroke, a prepričan sem, da bo nekega dne našla nekoga, ki ga boš imela iskreno rada in on tebe, ki mu ne bo pomembno le tvoje telo, ampak ti kot celotna oseba, nekdo, ki bo gradil na odnosu, nekdo, s katerim bosta zgradila svojo hišo ljubezni.

Mimogrede, star sem 18, to povem zato, da ne misliš, da to piše nekdo, ki je že pozabil, kako je biti mlad in da ti povem, da nismo vsi fantje enaki in da ni vsem vseeno, kam gremo kot družba in kakšen bo jutrišnji dan.

Upam, da sem ti pomagal, še kaj napiši, ostani zdrava in ne izgubi upanja :)

lp, radpomagam
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 19 Maj 2020 09:19

Odgovor svetovalke

Draga »ohuhzakaj«!

Najprej ti želim izreči pohvalo – tvoje »čudenje« družbi dokazuje, da imaš zelo razvit čut za kritično presojanje. Večkrat v pismu izraziš besedo »opazujem« in to je odlično!

Najprej opazujemo in na podlagi videnega, sami sebi »podamo« mnenje. Oceno, če ti je ljubši izraz. In tvoja trenutna ocena družbi, ki jo vidiš in opazuješ, je »ne, hvala«!

Prav nič ni narobe s tem in prav zato sem pričela pismo s pohvalo. Kdor ima mnenje (ti ga imaš in to zelo poudarjenega) premore ocenitev stanja v katerem živi, premore držo, da se odmakne od tistega, kar mu ni prijetno. V sebi nosiš upor, ki ti je lahko v veliko podporo, v kolikor ga boš znala obrniti v svoje dobro.

Ob pohvali, ti zato polagam na srce, da si pozorna, kdaj sama sebi škodiš in to poskušaš ozavestiti. Prav in zelo dobro je, da imaš v sebi držo, ki so jo določaš sama -

ne ugajaš fantom zato, da bi bila priljubljena;

ne prilagajaš se zato, da bi bila sprejeta v določeno družbo, ki pa ti je v osnovi tuja in ti ni domača;

izražaš svoje mnenje in ne zatiraš svojih čustev; itd.

– to je odlično in dokazuje, da premoreš mero moči, ki je ne zmorejo mnogi.

Vendar bodi pozorna, da vedno ohranjaš ravnovesje. V kolikor bi se ti dogajalo, da hodiš po svetu z jezo v sebi in odporom, ki se odmika ljudem, družini, prijateljem, - ustvarjaš sama sebi pot, katera ti prej ustvarja neželeno samoto in odrinjenost, kakor pa notranje zadovoljstvo. Nič ni narobe, če ti je distanca med ljudmi všeč – ko bi le vedla koliko ljudem ogromno pomeni prav to, kar ti izpostavljaš – osebni prostor. To je naravna potreba in prav je, da varuješ svoj osebni prostor. Kljub temu, lahko tkeš tesne, ljubeče, pristne, tople stike z ljudmi, ki imajo podobne vrednote kot ti. Naj razdalja med tabo in ljudmi ne bo zaradi odpora do njih, ampak varna razdalja, ki je vseeno lahko lepa in ljubeča in v kateri se razvijajo prijateljstva in nove vezi.

Dekleta drugače čustvujejo in dojemajo intimo, stik, osebno približevanje – po svoje, na senzibilen način. Pozorne ste na detajle, želite si več pristnega prijateljstva in zaveznika – ne pa samo fanta, ki bi vam nudil zgolj telesno ugodje. Všeč vam je pogovor, izražanje sebe – vendar to mora biti odeto v varen in prijeten prostor z »varno« osebo in ali situacijo.

Kar zadeva ne-želje po tem, da bi bila poročena in imela družino – ponovno – vse ok. To čutiš in to je za spoštovati. Nihče ti ne določa meril, ki bi jih morala izpolniti, kakor jih sama sebi. Če se vidiš bolj v vlogi svetovljanke, svobodne novinarke, ki potuje po svetu in raziskuje kulture, je to tvoja resnica. Če se vidiš bolj v vlogi umetnice, je to tvoja pravica. Tistega, kar ne čutiš, da je tvoje, ne zasleduj in ne dajaj pritiska nase, da bi to MORALA čutiti.

Vse kar »moraš« je, da najdeš v sebi tisto, kar ti daje žar, zagon, navdih in se temu posvetiš.

Umetnost življenja je iskati ravnovesje v tem, kako znati dobro funkcionirati v svetu, med ljudmi ter obenem ne izgubiti sebe in svojih srčnih vrednot. Po domače – ostati zvest samemu sebi. Najdi to svoje ravnovesje. Verjamem, da zmoreš.

Vse dobro ti želim,
Ines Vugrinec, mag. zakonskih in družinskih študij
11letnica

ObjavaNapisal 11letnica » 24 Maj 2020 21:03

vsak film ima neko tako sceno noter, komedije se šalijo samo na račun tega, najstniški filmi so zelo vrženi v to kot da mladi razmišljamo samo o zabavah, spolnih odnosih in drogah. fantje so pa sploh neučakani. dejva, če ne me nimaš rada, vse bi na hitro in takoj, če ne bi kar prekinu s tabo. to se mi zdi neke vrste manipulacija v nekaj kar punca noče in ni pripravljena. ali pa da smo same hotele, ker smo tako izzivalno oblečene. jaz na srečo ne kažem veliko kože in mi je neprijetno. ampak da po oblačilih sodijo, da hočemo ...? noro! če punca reče ja, je ja, če reče ne, je ne. ni debate. moški so taki egoisti in petelini. prav slabo mi je. ves čas razmišljajo o joških, ritah, prav ogabno. svet je še kaj drugega kot pa to!
gledala sem serijo Skrivno življenje ameriške najstnice in me je bilo prav groza! punca je ponesreči zanosila s fantom, tik pred porodom sta se zaročila, potem pa ji pove na zmenku da je njeni prijateljici naredu še enga otroka, ampak da hoče biti samo z njo. kaj?
ne vem svet je čuden in zadnje mesece opažam, da se vsi ločujejo in varajo med sabo. ne hodim na zmenke in tudi nočem iti v nobeno zvezo ker se mi niti ne da ukvarjati s tem. za svoje frendice pa upam da so njihovi fantje iskreni. če se med zvezo zaljubiš v koga drugega, vsaj priznaj kot pa da varaš za hrbtom. kar je zahrbtno. kako sploh komu še zaupat? sploh ne vidim smisla v ničemer. že dalj časa ugotavljam, da sploh ne maram telesnega stika, med temi scenami gledam stran ali pa če koga vidim se zalizovat med omarcami se mi prav zgnusi. med karanteno prav uživam in sploh ta six feet razdalja mi je všeč, ker imam več osebnega prostora namesto da se mi ljudje preveč približajo, grabijo mojo roko, me objemajo kar mi ni všeč. ni mi všeč ideja, da bi se morala nekoč poročiti in imeti otroke, zakaj bi morali vsi narediti to? včasih res ne razumem te čudne družbe.
[/quote]
Hej! Danes ne bom ravno komentirala in svetovala, ampak bi se rada zahvalila vsem svetovalcem in pa ‘radpomagam’. Pred kaksnim letom sem odkrila ta forum in ste res super! Velikokrat vidim da 18-letnik z nickname-om radpomagam deli pametne nasvete z mlajsimi. Hvala, ker si vzames cas za nas. Tudi jaz se trudim pomagati in imam ze nekaj vec kot 20 sporocil na tsj ampak pod razlicnimi nicknami.
Glede avtorinega sporocila;
Strinjam se, da je ljubezen vcasih umetna. Kot dober primer sta Trump in Melanija 😁. res je tudi, da v filmih seks prikazujejo nekako... cudno. Kot da bi s prvim ki ga srecas na žuru kar imel spolne odnose :(. Verjamem, da nas vecina najstnikov/najstnic ne razmislja tako. Ce si fanta ne zelis, ga ne rabis imeti. Nekateri so radi samski ;)