pomoč!!!

Vprašanja na tosemjaz.net.
zala215

pomoč!!!

ObjavaNapisal zala215 » 10 Maj 2020 11:48

Živjo!
Imam fanta ze skoraj eno leto. Ker pa sem se 9. razred in se cez solske redne nemorema videti je precej bedno. Vsak dan se pogovarjava ampak nimava teme za pogovor. Nevem kaj naj naredim, da bova imela temo in da nama bo bolj do pogovora vec ali manj stvari sva se ze pogovorila ampak zelo si zelim nasveta kako naj komunicirava ko nistva skupaj torej 6dni v tednu. Ko sva skupaj se prakticno vecina casa “cartama” ker pa je on tak tip cloveka ki se hitro navelica stvari je to problem in nic ne delama skupaj zato tudi nevem kaj bi delala skupaj da nama nebi bilo dolgcas ko sva skupaj. Sicer pa imam se en problem ko sem v druzbi z njegovimi
prijatelji sem zmeraj tiho ker sem bol asocialna oseba. Zelo si zelim postati bol socialna in se pogovarjati z ljudmi in biti bol odprta in navihana kakrsna tudi sem samo ne pred vsemi. Zato me tudi to zanima kako naj se vkjlucim v pogovor, katero temo
odprem pri pogovoru?
Srcno upam za vase odgovore in nasvete saj bi mi stem poenostavili zivljenje!
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: pomoč!!!

Uredništvo » 21 Maj 2020 12:39

Odgovor svetovalke

Lepo pozdravljena.

Hvala, da si se obrnila na nas in nam zaupala svojo stisko.

Verjamem, da ti je težko, če se nimata o čem pogovarjati, sploh če se tako malo vidita. Kaj pa drugače počneta čez dan, ko sta vsak zase? Včasih se zgodi, da ni tem za pogovor, ker ljudje ne počnejo nič posebej zanimivega, ali pa ne izvejo nič novega, se nič ne naučijo in potem nimajo kaj deliti z drugo osebo. Še posebej skozi pandemijo se je marsikdo dolgočasil in ogromno časa preživel na igricah ali gledanju TV, to pa niso stvari, o katerih bi lahko debatirali. Zato je pomembno, da v svoj življenjski slog vneseš čim več zanimivosti, učenja, sodelovanja v različnih stvareh, ker le tako boš imela kaj deliti, o čem razpravljati. Tega ti ne svetujem zato, da bi bila fantu zanimiva, ampak da tebi ne bi bil dolgočas, da bi obogatila svoje življenje in se lažje vključevala v pogovore z drugimi. Ob vsem tem pa vedi, da sta v odnosu oba odgovorna za pogovor in da problem mogoče ni samo v tebi, ampak tudi v fantu. Če se on vsega tako hitro naveliča, je težko zadovoljiti njegove potrebe. To potem ni tvoj problem, ampak njegov. Tako je mogoče razlog za to situacijo v tem, ker več ni zanimanja z njegove strani in ni več truda, vlaganja v odnos. Če se niti, ko sta skupaj, ne pogovarjata, potem to mogoče pomeni, da se nimata o čem pogovarjati, ker nimata nič skupnega in stvari ne stečejo. Toplo ti priporočam, da se iskreno pogovorita, kam pelje vajin odnos in ali si še vedno oba (ne samo ti) želita biti skupaj. Tako boš točno vedela pri čem si. Čeprav te bo odgovor morda prizadel, je boljše, da izveš resnico, kot pa sebe kriviš za nastalo situacijo in težave/nezanimanje v odnosu. Mogoče ima fant problem, ne ti.

Kaj se tiče tem za pogovor, pa je takole: večina ljudi, ki ima s tem težave, ni poskusilo sogovornika aktivno poslušati. Ljudem se nam večinoma mudi govorit, v poslušanju pa nismo tako uspešni. Zakaj to omenjam? Zato, ker bi bilo dobro, da najprej dobro poslušaš, to je namreč ključ do tega, da boš vedela o čem govoriti. Ugotovi, kaj tvoje vrstnike/sogovornike zanima. O čem radi govorijo? Kaj se ljudje ponavadi pogovarjajo? Hkrati pa opazuj tudi sebe in ugotovi, kje pa tebi zmanjka tem. Je to zato, ker nisi aktivna, ker te ne zanima, ker še nečesa nisi poskusila? Razišči kar ljudi zanima, malo si preberi o tem ali se kam vključi, da boš lahko sodelovala pri debatah, saj boš imela neko znanje ali izkušnje.

Vedi tudi to, da veliko ljudi zelo rado govori o sebi, sploh če jim je nekaj všeč ali jih zanima. Vprašaj jih kaj več o tej temi. Pokaži zanimanje, saj ljudje to hitro začutijo in se na to pozitivno odzovejo.

Kjerkoli čutiš, da ti primanjkuje tem za pogovor, ali česarkoli, v tistem se lahko izboljšaš in podučiš. Tako se boš lažje vključevala. Danes je vse precej lažje, saj je internet vsem na dostopu. Vključi se v kak tečaj, skupino, karkoli kaj te zanima, saj le tako boš imela kaj povedati. Včasih slišim mladostnike reči, da se jim marsikaj ne da. Žal je tako, da brez aktivnosti, spremembe vedenja ali razmišljanja, vložene energije ali truda, tudi rezultatov ne bo. Glede tega se pa potem vsak sam odloči, kaj si želi in kaj je za to pripravljen narediti.

Želim ti vse dobro, pa srečno!
Marjetka Gojkošek, mag. psihologije