Smrt me klice blizje

Vprašanja na tosemjaz.net.
Smrt

Re: Smrt me klice blizje

ObjavaNapisal Smrt » 26 Mar 2020 13:28

Pozdravljeni,

Ahh sola. Stvar je v tem da nemorem tko doma delat sole jaz se najbol naucim ko poslusam razlago ne ko berem.. Najraj bi pustu zj stat it naprej ko pridemo nazaj.. Popravici pomalo sem obupal na vse ampak nevem kaj me drzi nad vodo. Najblizje kar mam kot iti na kavo je ko igrava zs bratom igrico zvecer ker on dela v tujini in ima cajt samo zvecer... Nevem vec kaj in kako moje zivljenje nima vec smisla za nic, nic vec me ne zanima niti veseli.. Nic vec nebo pomagalo. Zivljenje je kruto.

Lp
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 27 Mar 2020 19:54

Odgovor svetovalke

Dragi Ti,

to, kar pišeš v zvezi s šolo, je verjetno nekaj, s čimer bi se strinjalo večina učencev. Lažje si je snov zapomniti, le poslušaš razlago, kot pa če samo bereš. Ideja, da bi vse pustil za čas, ko se bo pouk ponovno začel, se mi ne zdi najboljša. Verjetno bi se ti v tem primeru nabralo kar veliko snovi in bi težje vse nadoknadil. Lahko pa razmišljaš, kaj bi poleg tega, da snov prebereš, lahko še naredil? Je možno, da bi o snovi, ki jo prebereš, denimo na youtubu poiskal kakšno razlago ali filmček? Lahko pokličeš kakšnega sošolca, da ti snov razloži po videoklicu? Da bi si vsaj malo popestril in obogatil učne vsebine in način.

Praviš, da ne veš, kaj te drži nad vodo. Življenje. Ja, včasih je kruto (kot si napisal), a potem spet pridejo lepi trenutki, kavice s prijatelji, hecanje in vse ostalo. Včasih, ko je situacija takšna, kot je zdaj, se nam ti trenutki lahko zdijo zelo oddaljeni. Ampak če se zazremo vase in jih izbrskamo iz spomina, nas lahko potisnejo naprej kadar smo v stiski. Težko je, vem, a verjamem, da bodo takšni dnevi, ko bomo v nabito polnem kafiču sedeli s svojimi najljubšimi, spet prišli. Bolj kot to, me skrbi tvoja izguba smisla in volje. Zdi se mi, da imaš z bratom dober odnos. A si njemu kaj povedal o tem, kako se počutiš? Če da, kakšno je bilo njegovo mnenje? Če ne, zakaj ne? Bi se mu lahko zaupal?

Zdiš se mi sicer kar prepričan v to, da ne bo nič pomagalo, ampak na drugi strani sedi nekdo (jaz), ki te bo poskusil prepričati, da to ne drži. Pomoč je na voljo. En vir pomoči je zagotovo tukaj, so pa še drugi viri. V teh dneh več ali manj zares vse poteka preko telefona (zaradi ukrepov socialne distance), zato me zanima, če si kaj razmišljal o tem, da bi ponovno poskusil poklicati na katerega od telefonov? Vsaj poskusi, prosim te. In če mi boš po tem povedal, da ti ni čisto nič pomagal pogovor, bom malo manj vztrajala na tem. Glede na to, kar pišeš, ocenjujem, da bi bilo zelo dobro, če bi se pogovoril tudi z zdravnikom. Poskusi poklicati. Kaj praviš na to?
Recimo da bi ti nekdo dal čarobno palčko in ti rekel, da si svoje življenje lahko urediš po svoji meri. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi imel voljo in da bi videl smisel v življenju?

Mislim nate in ostajam tukaj,
Doc. dr. Saška Roškar, univ. dipl. psihologinja
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 21 Apr 2020 09:01

Odgovor svetovalke

Dragi Ti,

kako si?

Velikokrat pomislim nate in upam, da se stvari premikajo na boljše.

Vesela bom, če se boš oglasil in sporočil, kako ti gre.

Vse dobro in lep pozdrav,
doc. dr. Saška Roškar, univ. dipl. psihologinja
Smrt

ObjavaNapisal Smrt » 10 Maj 2020 13:54

Pozdravljeni,

Ni me bilo, ker sem bil v bolnici zaradi mojih crevesnih problemov ki jih imam od rojstva in zaradi tega sem dobil sepso in hudo pljucnico ki je potem postala akutna raspiratorna odpoved in sem moral bit intubiran. Naj bi komaj sel skozi vsaj to so mi rekli. Zato me ni bilo. Poklicali so mi tudi psihologinjo nah bi imel anksiozno motnjo samo bi moral iti k drugim psihologom po bolnici. Sem na tabletah (asentra, helex). Hvala ker ste spet pisali.

Lp.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 12 Maj 2020 14:54

Odgovor svetovalke

Dragi Ti,

hvala, da si se oglasil. Sem veliko razmišljala o tem, kako si in kako ti gre. Glede na to, kar si napisal, si imel resnično hude in resne zdravstvene preizkšnje in zaplete. K sreči se je vse dobro izteklo in končalo.
Vesela sem, da si dobil strokovno pomoč tudi glede tvojih duševnih stisk. Zdravila bodo zagotovo pomagala. Učinek okrevanja bo še boljši, če boš tudi sam delal tisto in toliko, kot zmoreš, predvsem aktivnosti, ki te veselijo.

Če ti lahko še kakorkoli pomagam ali stojim ob strani - tukaj sem.

Lepo te pozdravljam,
Smrt

ObjavaNapisal Smrt » 21 Jun 2020 22:27

Pozdravljeni

Sprašujem se zakaj sem preživel? Zakaj moram trpet? Zakaj moram bit po eni strani hendikep? Zakaj nemorem met mormalno življenje? Zakaj sem bil rojen? Zakaj zakaj zakaj... Nemorem več nočem več in nebom več tako. Dosti mam to (se opravičujem na izrazu) pof***** življenje to je samo trpljenje in nič drugega in precej precej osmaljeno ni več vrednosti živeti no usaj svet nebo nič izgubil če grem.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 23 Jun 2020 07:01

Odgovor svetovalke

Dragi Ti,

hvala za tvoje pismo. Že nekaj časa je minilo, odkar sva si nazadnje pisala in vmes sem se večkrat spomnila nate, se vprašala, kako ti gre. Glede na to, kar si napisal, imam občutek, da nisi dobro.

Sprašuješ, zakaj si preživel in zakaj moraš trpeti. Zakaj moraš biti po eni strani hendikepiran. Ne vem kaj se ti je zgodilo, me pa zanima. Vem, da si pisal, da si bil veliko po bolnicah, da je bilo nazadnje med karanteno in da je bilo kar hudo. Rada bi, da mi zaupaš s čim se spopadaš, s kakšno telesno boleznijo oziroma stanjem. Da bom bolje razumela. Sicer že zdaj razumem in čutim, da si zaradi tega obupan, a kljub temu.

Živiš, ker si borec. S tem, kako nosiš in se soočaš s svojimi izzivi in preizkušnjami, kažeš svojo veličino. Trpiš, a kljub temu imaš pogled usmerjen naprej. To je težko, vem. Stvari, s katerimi se spopadaš, niso v tvoji kontroli (tako se mi zdi) in največ kar lahko narediš je, da jih poskusiš sprejeti. Ne bi rada govorila kar tako na pamet, zato te prosim, da mi poveš kaj več o tvojem stanju in situaciji.

Praviš, da svet ne bo nič izgubil, če boš šel. Mogoče se tebi zdi tako, a jaz menim drugače. Tvoje izkušnje, tvoje soočanje s težavami, tvoja nepopustljiva drža in iskanje rešitev, so in bodo lahko za marsikoga zgled. Veliko ljudi se lahko uči od tebe. Kako bi sprejeli drugi, če bi šel? Tvoja družina in ostali? Tvoj brat?

Kako si zaključil šolo?

Mislim nate in čakam, upam, da se boš še oglasil in mi povedal kaj več.

Lepo te pozdravljam,
Smrt

ObjavaNapisal Smrt » 23 Jun 2020 09:41

Pozdravljeni,

Rodil sem se z ...

/izbrisano v uredništvu/

Hvala in lep pozdrav
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 24 Jun 2020 08:22

Odgovor svetovalke

Dragi Ti,

hvala, da si se oglasil in mi bolj podrobno razložil svojo zdravstveno situacijo.

Stanje, s katerim se soočaš, ni lahko. Verjamem, da je potrebno kar nekaj prilagoditve in discipline, tudi odrekanja za stvari, ki se ostalim zdijo samoumevne. In povsem te razumem, da si kdaj utrujen od tega, tudi kdaj sit vsega in se sprašuješ, zakaj ravno ti. Dejstvo je, da ni odgovora na to vprašanje. In še na veliko drugih. Vprašanja so tukaj, prav tako pa z njimi povezana naša stiska. Kadar ne moremo spremeniti okoliščin – in okoliščine, v katerih si ti, se ne dajo spremeniti – lahko poskušamo spremeniti svoj pogled nanje. To ne pomeni, da nam je vseeno, pač pa da sčasoma situacijo sprejmemo takšno, kot je.

Napisal si, da se počutiš kot »hendikep«, če ti nekdo stvari prepove. Hkrati si tudi napisal, da si ne predstavljaš, da bi imel (spet) stomo. Misliš, da bi na informacije, ki so ti jih posredovali zdravniki, lahko pogledal ne kot na »prepovedi«, pač pa na usmeritve česa se izogibaj, kako živi, zato, da boš čim boljše živel in se s tem približal tistemu, k čemur stremiš – da bi živel normalno? Kako bi mogel živeti, da bi se ti zdelo, da v danih okoliščinah (še vedno z boleznijo in nujnimi prilagoditvami) živiš normalno? Razmisli. Vsaka bolezen (npr. diabetes) s sabo prinaša določene omejitve, ene so večje, druge so manjše. Za vsakega so omejitve, s katerimi se spopada največje in vse zahtevajo neko stopnjo prilagoditve. O tem ni dvoma. In to je velikokrat težko sprejeti. Ob tem smo lahko jezni, obupani, počutimo se lahko nemočne.

Vzpodbujam te, da razmisliš o tem, da bi poiskal pomoč v živo. Lažje boš šel čez ta proces, če ti bo nekdo pomagal. Jaz bom sicer vedno tukaj zate in bom odgovarjala na tvoja vprašanja tako dolgo, kot boš želel, a to, kar ti jaz lahko ponudim preko spleta, ima svoje omejitve. Privoščila bi ti, da z nekom sediš, da te nekdo posluša in ti pomaga sprejeti situacijo. Je tam zate prav v trenutku, ko ti je najbolj hudo.

Na koncu si omenil še šolo. Torej imaš en popravni izpit in en dopolnilni. Kako in kam razmišljaš za naprej? Kakšne imaš načrte za poletje?

Mislim nate, sem tukaj.

Lep pozdrav,
Smrt

ObjavaNapisal Smrt » 31 Avg 2020 19:39

Pozdravljeni,

Po dolgem cajtu spet pisem.
V glavnem poletje je potekalo takole : 99% cajta sem bil doma.

Popravne sem naredil in napredoval v naslednji letnik. Super vse da, ampak pri meni je takole ko se nekaj zgradi se naslednji dan nekaj druzga zrusi. Saj nebom imel denarja za hrano pijaco(pijaco kot da bi imel kaksen sok ali pa neki ko sem v soli) al pa cike (vem vem ampak sem ze dolgo znimi da nemorem vec brez) ko bom jutri sel v solo, kar pomeni po 10ur bom bil brez hrane dokler ne pridem domov.

Uglavnem nevem zakaj je zivljenje tolko kruto. Hocem samo normalno zivet uzivati malo koncati solo, nemorem pa tako. I didnt ask to be born. Pravijo da smo prosti a nismo sranje brez denarja (se oprvicujem na izrazu). Nimamvec upanja za prihodnost kakor sem ga imel, nevem kako bom sel skozi ta 2 tedna kaj sele celo leto. To bo zmeraj drzalo zame: "a few smiles now leads to many tears later."..