Socialna omrežja, @, fake friends,...

Vprašanja na tosemjaz.net.
yoq

Socialna omrežja, @, fake friends,...

ObjavaNapisal yoq » 12 Jan 2020 20:02

Pač meni se zdi, kot da me drugi ful zapostavljajo sam zato k nimam snapchata pa instagrama, ker nimam niti svojega maila. In mi samo s tem težijo in ko jim rečem, da samo WhatsApp in Viber mi zardito rečejo: saj to sploh niso socialna omrežja!

Pa tudi se mi zdi da nimam prave prjateljice, ker me ena samo izkorišča za nalogo in drugo me ignorira pa vedno ko ji to povem še počutim slabo.

Kaj naj storim
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Socialna omrežja, @, fake friends,...

Uredništvo » 13 Jan 2020 14:44

Odgovor svetovalke

Pozdravljena, yoq!

Najprej hvala za tvoje vprašanje, ki ga bom skušala povzeti. Zdi se ti, da te drugi zapostavljajo zaradi tega, ker nimaš Snapchata in Instagrama, obenem pa menijo, da WhatsApp in Viber nista aplikaciji za socialna omrežja. Ti imaš ti dve aplikaciji in te njihove besede prizadenejo. Poleg tega misliš, da nimaš prave prijateljice, saj te ena izkorišča za nalogo, druga pa ignorira, in o tem se težko pogovarjaš z njima.

Najprej bi nekaj napisala o socialnih omrežjih in težavi, ki se je zaradi tega pojavila pri tebi. Zanima me, kako dolgo že opažaš zapostavljanje s strani drugih? Je to v tvojem razredu ali tudi širše v generaciji? Socialna omrežja so na nek način nepogrešljiv del življenja mladostnikov in zato so tudi tako široko uporabljana. Temu se ne moremo izogniti, prav tako se tudi ti ne moreš, saj uporabljaš WhatsApp in Viber, ki služita za medsebojno komuniciranje. Medtem je Instagram aplikacija predvsem za objavo fotografij, videoposnetkov, tudi sledenje drugim, Snapchat pa ravno tako služi objavljanju določenih fotografij ali videoposnetkov, če se ne motim, predvsem v ožjem krogu posameznika. Torej imajo vse naštete aplikacije svoje funkcije, odvisno pa je, za kaj bi jih uporabljala ti.

Če praviš, da trenutno še nimaš svoje elektronske pošte, določenih aplikacij ne moreš uporabljati, s čimer ni nič narobe. Najbrž boste skupaj s starši videli in presodili, kdaj boš potrebovala elektronsko pošto, in takrat boš dobila tudi svoj e-naslov, ki ga boš lahko uporabljala pri nekaterih aplikacijah. Sama najbolj veš, če želiš uporabljati še Instagram in Snapchat ali ne. Če bi si jih želela uporabljati, je najboljše pogovoriti se s starši in preiskati uporabo le-teh.

Želela bi pa izpostaviti to, da če te vrstniki zapostavljajo zaradi tega, ker dotičnih aplikacij nimaš, je to iz njihove strani zelo nezrelo in neprimerno. Drug drugega namreč ne bi smeli ocenjevati po takih zahtevah, saj se s tem lahko ustvari še več težav. Ob tem bi te želela spodbuditi, da razmisliš, zakaj bi se to dogajalo iz njihove smeri, če so ti ljudje že ves čas taki, ali bi se sploh želela družiti z njimi ali pa bi raje poiskala prijatelje, ki te bodo sprejeli takšno, kot si in se družili s tabo zaradi tebe same. Nočem, da ob takih pritiskih dobiš občutek, da moraš nekaj narediti (da moraš naložiti dotično aplikacijo in jo uporabljati, čeprav je ne želiš), da bi potem bila sprejeta, in da boš zaradi takih razlogov res to naredila. Sprašujem se, če bi potem spet imeli še drugačne zahteve in temu ne bi bilo konca. Ob tem bi te spodbudila tudi k temu, da stojiš za svojim mnenjem, in če ti uporabljaš neko drugo aplikacijo, naj to sprejmejo, saj ti njihovo uporabo drugih aplikacij tudi sprejemaš, kar jim lahko tudi poveš.

Pa vendar bi te želela opozoriti, da so človeški stik z drugo osebo, pogovarjanje iz oči v oči, preživljanje časa skupaj tiste aktivnosti, ki so za nas ljudi nepogrešljive in nas zato tudi osrečujejo ter dajejo veselje, srečo v naše življenje. Zato bi te spodbudila predvsem k temu, da iščeš in se začneš družiti s tistimi, ki cenijo tudi to. Boš videla, da boš lahko spoznala še veliko zanimivih, prijaznih ter prijetnih ljudi, ki te bodo sprejeli točno takšno, kot si.

Tu se bom navezala na drugi del o prijateljicah in prijateljstvu. Verjetno ti je za ti dve prijateljici zelo mar in ju imaš rada, zato pa tudi vztrajaš v prijateljstvu. Vseeno bi te pa želela spodbuditi k razmišljanju o tem, ali je vaš prijateljski odnos takšen, da te osrečuje in bi ga opisala kot dobrega ali pa temu ni tako. Če temu ni tako, razmisli o tem, kako dolgo to že traja, kako se onidve obnašata do tebe, ali res gre le za koristi in potem ignoriranje, te to žalosti in ti ni prijetno v takem odnosu in bi si želela dober prijateljski odnos? Razmisli o tem, če se lahko pogovoriš z njima in jima izpostaviš te stvari, torej če se da odnos še razvijati. Če pa vidiš, da temu ni najbolj tako in tudi ti nisi srečna, razmisli o tem, ali boš vztrajala v prijateljstvu ali pa imaš mogoče še kakšno sošolko, vrstnico, ki bi jo lahko bolj spoznala in se začela družiti z njo. Če namreč vidiš, da te ti prijateljstvi žalostita in se stvari ne bodo spremenile, te spodbujam k temu, da se res sama odločiš, kako naprej glede njiju in ali lahko bolje spoznaš kakšno drugo sošolko. Ne bi si želela, da vztrajaš v tem odnosu samo zato, ker bi se bala, da boš drugače sama, saj boš potem v odnosu tudi obtičala.

pam, da se imaš dovolj rada, da boš presodila, če ti ta odnos škoduje in zaradi tega poiskala družbo ljudi, ki te bodo imeli radi, spoštovali ter sprejemali tebe kot celotno osebo. Verjamem, da je to težko narediti in da si morda misliš, da je meni lahko o tem pisati, pa temu ni tako. Sama se zavedam, da si v težki in neprijetni situaciji, kjer si želiš res prave prijateljice, zato te pa spodbujam k razmisleku. Na koncu se boš morala sama odločiti, kaj boš naredila v tem prijateljstvu in kaj bo zate najboljše v dani situaciji. Ni se ti potrebno takoj odločati, dobro razmisli in preglej vse možnosti, ki jih imaš.

Upam, da sem ti vsaj malo razjasnila stvari in da se boš vedela odločiti najboljše,

lepo bodi,

Urška Meolic Kotnik, mag. psih.
Mkm

ObjavaNapisal Mkm » 14 Jan 2020 13:46

Pri socialnih omrežjih fb, insta, snap, itd. je možnost naložiti svoje stike in pogledati, kdo od stikov uporablja ta omrežja. Zanima me, če daš možnost da je tvoj kontakt skrit imajo ljudje, ki imajo tvoj kontakt še vedno možnost videti, da s tem kontaktom uporabljaš ta socialna omrežja? Seda to kako izklopiti, ali ni to kršitev varovanja osebnih podatkov mogoče? Meni to ni všeč.
Viber in whatsapp sem videla, da nekje klasificirajo kot socialna omrežja, čeparv so namenjena bolj za zasebno komuniciranje, torej kaj so to?
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 20 Jan 2020 12:31

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Mislim, da je potem tvoj kontakt skrit tudi ljudem, ki imajo tvoj kontakt. Te aplikacije imajo namreč možnost, da so kontaktni podatki (telefonska številka, e-mail...) vidni le tebi in nikomur drugemu. Je pa to nekje pod nastavitvami oziroma pod zasebnostjo.

Glede same klasifikacije viberja in whatsappa sta tudi na spletni strani Safe uvrščeni med socialna omrežja. Prilagam ti tudi povezavo:
https://safe.si/nasveti/druzabna-omrezja

Lep pozdrav,
Urška Meolic Kotnik, mag. psihologije
Mkm

ObjavaNapisal Mkm » 20 Jan 2020 18:18

Facebook in snapchat imata možnost zasebnega kontakta, medtem ko instagram tega nima, vsaj jaz tega nisem nikjer opisanega videla? Na fb in snapu vidim tiste ljudi kot pregloge, katerih kontakt imam, zdaj ali imajo ti ljudje svoj kontakt nastavljen kot viden ali ne pa jih nisem spraševala? Ne bi me presenitilo, če (skoraj) nikjer nimaš možnosti 'zares' zasebnega kontakta, saj sta naprimer facebook in google in tudi druga socialna omrežja znana po zelo ne-varovanju osebnih podatkov. Se mi pa zdi možnost zares skritega kontakta ena od osvnovnih stvari pri varovanju osebnih podatkov.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 21 Jan 2020 13:23

Pozdravljena,

za tako podrobne informacije ti priporočam, da se obrneš na kakšnega strokovnjaka za spletno varnost, ki so na straneh https://safe.si/ ali https://www.varninainternetu.si/ ipd., saj ti bodo ti bolj natančno vedeli odgovoriti.

Lep pozdrav,
Urška Meolic Kotnik, mag. psihologije