Psiholog

Vprašanja na tosemjaz.net.
Janjajaz

Psiholog

ObjavaNapisal Janjajaz » 15 Maj 2019 21:54

Imam eno vprašanje.
Ali lahko grem svojemu zdravniku da me pošlje psihologu ali sem se premlada da grem (15)
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Psiholog

Uredništvo » 16 Maj 2019 08:57

Odgovor svetovalke

Pozdravljena!

Seveda lahko. Osebni zdravnik ti bo izdal napotnico za psihologa, ki se ukvarja z otroki in mladostniki. Potem pa ga najdeš, oziroma skupaj s starši, najbližje tvojemu domu oziroma tako, kot vam bo organizacijsko najlažje. Ne vem kakšne imaš težave, ampak redne čakalne dobe so kar dolge, zato ti toplo priporočam, v kolikor si se odločila za psihologa, da oddideš po napotnico čimprej.

Lep pozdrav,
Tina Rzeničnik Uršič, mag. psihologije
Janjajaz

ObjavaNapisal Janjajaz » 16 Maj 2019 10:36

Ali lahko to naredim brez staršev ali je to potrebno s starši narediti.
Ker ko sem povedala staršem so se začeli norčevati iz mene.
Lp
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 16 Maj 2019 12:34

Odgovor svetovalke

Do osebnega zdravnika in strokovnjaka naprej (torej psihologa v tvojem primeru) lahko greš sama. Zdravnik bo sicer v pogovoru s tabo najbolje presodil kakšno vrsto pomoči potrebuješ in te pravilno napotil naprej. Psihologi, ki delajo z otroki in mladostniki, so v primeru, da gre za ogrožanje lastnega življenja/zdravja ali življenja/zdravja drugih in v primeru, da gre za spolno zlorabo ali nasilje, po zakonodaji in etičnih standardih dolžni to sporočiti staršem, četudi brez vednosti ali privolitve otroka oziroma mladostnika. V primeru, da situacija/problemi niso tako hudi, pa o njih ne sme govoriti naprej brez tvoje privolitve. S psihologom bosta potem tekom pogovora to temo zagotovo odprla - torej koliko in če sploh vključiti tvoje starše. Vsak odnos se gradi na zaupanju, tako je tudi pri psihologu in za dober napredek oziroma ustrezno pomoč je ključen dober odnos.
Janjajaz

ObjavaNapisal Janjajaz » 16 Maj 2019 14:07

Kako pa lahko povem svojemu zdravniku, da bi rada sla psihologu pac da ne bo zgledalo cudno ker ne vem kaj naj sploh recem svojemu zdravniku
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 20 Maj 2019 11:07

Odgovor svetovalke

Najbolje čisto direktno. Zdravniki so navajeni takšnih primerov kot je tvoj. Na kratko mu boš razložila tvoje težave, zagotovo te bo razumel in te ne bo obsojal. Nič čudnega, sramotnega ni v tem. Ravno nasprotno, že to, da si se odločila za psihološko pomoč je pozitiven korak.

Kar pogumno in brez skrbi. Prej kot boš poiskala pomoč, prej se bo tvoje počutje izboljšalo.

Lep pozdrav,