ena sama zmešnjava, faks.

Vprašanja na tosemjaz.net.
študentka00

ena sama zmešnjava, faks.

ObjavaNapisal študentka00 » 06 Nov 2018 12:49

Zivjo, sem studetnka prvega letnika univerze v Ljubljani. Zanima me, ce mi lahko mogoce svetujete na koga se obrniti v zvezi s poklicno usmeritvijo. Stvar je v tem, da se nisem najbolje odlocila glede studija in me zanima kaksne moznosti imam za naprej (izpis, ponvoni vpis, diferencialni izpiti?) oziroma kako naj resim nastalo situacijo:) res nevem, na koga se obrniti in bom hvalezna vsake pomoci. Iskrena hvala!
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: ena sama zmešnjava, faks.

Uredništvo » 08 Nov 2018 10:49

Odgovor svetovalke

Zdravo.

Za tekoče študijsko leto je tako, kot je - zdaj se ne moreš prepisati. Lahko se izpišeš, a tudi v tem primeru izgubiš eno od dveh možnosti za redni vpis oz. absolventsko leto, pa še statusa študenta ne bi imela. Vsekakor pa se lahko naslednje leto ponovno prijaviš na študij in se ti zaradi tega ni treba izpisati na aktualnem študiju; to narediš tik pred vpisom na nov študij.

Menim, da moraš razmisliti predvsem o tem, kaj želiš študirati. Predavanja so odprta, lahko greš torej poskusno tudi poslušat. Presodi, ali bi morala morda zviševati maturo, boš poskusila letnik vseeno opraviti, boš leto morda posvetila delu ... Vsekakor bodi aktivna, raziskuj, išči informacije, ne prepuščaj se malodušju in obžalovanju. Včasih si moramo v življenju tudi priznati, da smo sprejeli kakšno napačno odločitev, in zbrati pogum, da spremenimo pot.

Lepo te pozdravljam,
mag. Helena Maher Resinovič, univ. dipl. psiholginja
študentka00

ObjavaNapisal študentka00 » 08 Nov 2018 13:47

Pozdravljeni, najprej najlepša hvala za odgovor. Če vas prav razumem, to pomeni, da lahko prvi letnik trenutnega študija izdelujem, končam in se spomladi, ko bo razpis prijavim na drug študij? Potem bi v primeru, da na novi študij ne bi bila sprejeta lahko nadaljevala z drugim letnikom študija, ki ga opravljam sedaj?
Hvala za vaš čas.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 08 Nov 2018 14:21

Odgovor svetovalke

Zdravo,

ja, tako je. Rezultati izbirnega postopka za vpis v 1. letnik so znani okoli 20. julija, vpisi pa so seveda kasneje, konec julija, začetek avgusta.

Pa še nekaj: študij lahko zamenjaš po 1. stopnji (če nisi na enovitem magistrskem študiju), torej je to še ena možnost za menjavo smeri.

Lep pozdrav,
študentka00

ObjavaNapisal študentka00 » 09 Nov 2018 11:04

Pozdravljeni,
po končani prvi stopnji pa pomeni potem to z opravljanjem diferencialnih izpitov? Tudi o teh sem že razmišljala, saj sta si študija dokaj podobna in bi imela priznanih kar nekaj predmetov. Verjetno bom vseeno poskusila z ponovnim vpisom spomladi, če pa pri tem ne bom uspešna pa se bom lotila diferencialnih izpitov. Samo nekaj me še zanima, glede ponovnega vpisnega postopka. Ta je sedaj zame popolnoma enak, kot takrat ko sem se vpisolovala v četrtem letniku?
Lep pozdrav.
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 09 Nov 2018 14:28

Odgovor svetovalke

Zdravo,

po prvi stopnji ob zamenjavi študija študentom določijo diferencialne izpite - včasih zanje porabijo leto ali tudi več (kadar je med programoma večja razlika), lahko pa je izpitov tako malo, da študent ne izgubi nobenega dodatnega leta. O tem, kako bi bilo v tvojem primeru, se gotovo lahko pozanimaš že sedaj v referatu za študentske zadeve.

Prijavno-vpisni postopek je enak, preko portala evš. Vse podatke o tvojih ocenah in dosežku na maturi dobi vpisna služba neposredno od Rica.

Lep konec tedna,
študentka00

ObjavaNapisal študentka00 » 12 Nov 2018 22:58

Iskrena vam hvala za pomoč. Res sem že menila, da sem v brezizhodni situaciji, da si bom napačno odločitev očitala do konca življenja, pa sem sedaj ugotovila da še zdaleč ni vse izgubljeno. Hvala:)