Posilstvo

Vprašanja na tosemjaz.net.
Naja223
Objave: 2

Posilstvo

ObjavaNapisal Naja223 » 16 Apr 2018 21:03

Lepo pozdravljeni!
Slisala sem, da lahko psiholog ali psihiater po zakonu prijavita posilstvo, ce jim ta dogodek zaupas...
Je to res?
V naprej hvala za odgovor!
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Posilstvo

Uredništvo » 17 Apr 2018 14:06

Odgovor svetovalca

Pozdravljena.

S svojim vprašanjem si odprla eno od najtežjih etičnih dilem. To je, ali čuvati skrivnost svojega klienta (še posebej če ta vztraja na tem) ali se ravnati po zakonu. Drži in pravilno si slišala, da smo strokovni in vsi javni delavci (na področjih zdravstva, šolstva, sociale,...) dolžni vsak primer nasilja, še posebej spolnega, prijaviti tožilstvu oz. policiji. To je namreč osnovni pogoj za to, da se dejanje obsodi, žrtev zavaruje, storilca pa kaznuje.

Kam pa cilja tvoje vprašanje?

Lep pozdrav,
Heliodor Cvetko, psiholog in psihoterapevt iz Svetovalnega centra Maribor
Heliodor Cvetko, univ. dipl. psiholog
Svetovalni center za otroke mladostnike in starše Maribor
Naja223
Objave: 2

ObjavaNapisal Naja223 » 18 Apr 2018 07:22

Vprasanje sem postavila, ker sem zelela na terapijo, pa je bilo potem receno da to prijavijo vsi psihiatri in psihologi, psihoterapevtom pa naj to ne bi bilo potrebno... Rada bi neke vrste pomoc vendar ne zelim, da bi se to prijavilo, zdaj sem tudi polnoletna, v casu dogodka ne.
Zanima me pac, kam se lahko obrnem, pa da bo veljala neka poklicna molcecnost...
V naprej hvala
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 18 Apr 2018 14:11

Odgovor svetovalca

Pozdravljena še enkrat, se mi je zdelo da bo tako nekako.

Terapevti (psihologi, psihiatri, psihoterapevti, socialni delavci,...) smo v hudih škripcih, ko stranka izrazi željo, naj zadeve ne prijavimo, čeprav smo to dolžni storiti. Načeloma želimo stranki ustreči, ohraniti zaupanje, je ne razočarati. A se največkrat izkaže, da s takimi travmami ni mogoče učinkovito opraviti, dokler se dogodek ustrezno ne ovrednoti ( da je šlo za nasilje) in dokler se jasno ne opredeli krivde (storilec). Ne samo v zasebnosti terapevtskega prostora in terapevtskega odnosa, temveč tudi navzven, v javnosti. Torej je ta proces pomemben za žrtev samo.

Kakšen psihoterapevt, zasebnik, morda ne bo čutil dolžnosti naznanitve tako zelo kot večina kolegov v javnih (državnih) zavodih. Sem pa prepričan, da bo tudi zasebnik delal s teboj v tej smeri.

Lep pozdrav,
Heliodor Cvetko, psiholog in psihoterapevt iz Svetovalnega centra Maribor
Heliodor Cvetko, univ. dipl. psiholog
Svetovalni center za otroke mladostnike in starše Maribor