Slovenščina

Vprašanja na tosemjaz.net.
Gost

Slovenščina

ObjavaNapisal Gost » 07 Mar 2018 19:00

Jaz sem 9. razred in vpisala se bom na gimnazijo. Vendar velikokrat razmišljam, ali je to sploh pravilna odločitev in to samo zaradi enega predmeta - slovenščina. Večini se zdi to lahek predmet, meni pa je muka in sicer zaradi učiteljice. Mi imamo najslabšo učiteljico za slovenščino. Vedno želi, da pišemo neke pesmi in spise jaz sem pa čisto skregana s temu. Meni to ne gre od rok. Problem je tudi, ker me ta učiteljica sploh ne mara in to ravno zaradi tega. Govori mi da naj se potrudim da kako to da imam samo pri njenih predmetih slabe ocene drugje pa imam vse 5. Res mi gre na živce ker karkoli naredim ni prav in to me že počasi ubija. Je res da nimam ravno bleščeče ocene: 3, 2, 4, 4, 4, 4. Upam da jo bom imela na koncu 4 zaradi vpisa v srednje šole. Je pa to edini predmet pri katerem ne bo 5. Staršem sem že povedala da res nevem kaj naj naredim ker imam samo tukaj slabe ocene in če je sploh pravilna odločitev gimnazija. Rekla sta mi, da naj se ne sekiram zaradi ene učiteljice saj grem tako ali tako ven iz šole. In da naj ne obupam nad gimnazijo zaradi enega predmeta. Ampak nevem mene je kar strah če pomislim da bomo toliko pesmi pisali tudi v srednji šoli saj je to meni muka nimam nobenega smisla. Zanima me vaše mnenje ali je vredno da grem na gimnazijo ali ne? Mi bo to predstavljalo ogromne težave? In zanima me kakšna je sploh snov pri slovenščini v sr šoli. Hvala za odgovore ze vnaprej.
emily43

Re: Slovenščina

ObjavaNapisal emily43 » 08 Mar 2018 10:17

hej:) no lahko ti povem malo o moji izkušnji, ker zaključujem 4. letnik gimnazije. Sploh nima smisla, da se sekiraš zaradi enega predmeta. Prvič, veliko je odvisno od profesorice, ki te sedaj uči in profesorja/ice, ki te bo učila v gimnaziji. Nekaterim se predmet zameri zaradi profesorja in lahko tudi vzljubiš predmet prav zaradi drugega profesorja. Slovenščina v gim. ni bavbav. Če ne maraš pisanja pesmi in spisov, ti lahko povem, da smo pri nas napisali pomoje ravno 2 pesmi, pa še te so se pri nas večinoma zmislili zadnjo minuto in smo se prej ko ne bolj smejali njihovim stvaritvam:) Spisi- v gimnaziji je vse bolj po nekih pravilih (pisanje), ni neke umetniške svobode, torej spis z lahkoto dobro pišeš, če se držiš strukture, ki ti jo poda profesor, če odgovarjaš na vsa vprašanja in vključiš vse, kar je pomembno. V OŠ smo vsi pisali bolj domišljijske, tu se gre za bolj ko ne primerjavo dveh del, obdobja, avtorja.. (NI TEŽKO). podobno je kot cankarjevo tekmovanje v OŠ, pa tisto res ni nič posebnega. Glej, manj se sekiraš bolje je. Jaz sem imela isto situacijo z zgodovino, biologijo, matematiko. V OŠ sem sovražila predmete ravno zaradi zlobnih profesorjev, tu sem vsaj pri zgo kar "vpijala" profesorjeve besede, tako zanimiv in zabaven je bil, ko je predaval. Zgodovino sem začela oboževati ravno zaradi gimnazije. Biologijo prav tako, vzela sem jo še na maturi, matematiko sem začela gledati z drugega kota in videla da ni tako težka kot mi je bila v OŠ. ful je odvisno od profesorjev, tako da brez skrbi. Glej, lahko da boš pa imela kakšnega smotanega profesorja pri predmetu, ki se ga sedaj veseliš in imaš rada. Pa kaj? nisi ti kriva. potrudi se po svoji moči, če je prof. zatežen, pa pač njegov problem. Žal to vpliva na tvojo motivacijo, ampak ne skrbi. Meni osebno je bila gimnazija super odločitev, ker sem se skozi 4 leta še spoznavala in šele sedaj zares odkrila kaj imam rada in kaj želim početi naprej. Slovenščina pri nas sicer enim ni bila zanimiva, veliko je bilo treba vedet o življenjih avtorjev (drugače je ful zabavno ker imajo vsi podobne usode :D), analiza del, pa tudi slovnice je kar veliko. En predmet te ne bo uničil, nikoli ni vse popolno, če imaš samo slo. ocenjeno 3/4 si pa itak povsod sprejeta, punca. Vidim da si pridna, pametna in da tudi pri slo. tako ne boš imela težav- profesorjev kaj dosti spreminjat ne moreš. Če bi šla v SŠ- mislim, sicer bi bilo lahko da lažje, ampak kaj pa če tudi dam dobiš bednega profesorja? in da se zdajle zaradi ENEGA predmeta odločiš na hitro za eno srednjo šolo? Daj daj, tvoja odločitev za gim. je čisto prava in morda boš pa še vzljubila slo. kot sem jaz zgo.! Mislim da ti nobena gim. ne bi morala delat težav, jaz sem bila na eni od najtežjih pa ti povem, da sploh ni težko, če si imela v OŠ take ocene in če si se pripravljena tudi malo več učit kot v osnovki:) sploh pa se je zdel meni prvi letnik slovenščina ful dober, brali boste kakšne bolj stare zgodbe (1000 in ena noč, pa iz Biblije, razne indijske, kitajske, pa Don Kihot... ) Jaz sem 100% da boš uspešna, le verjet moraš vase in ena izkušnja iz osnovke te ne more tako pokopat! Jaz sem naprimer 3 leta umirala pri fiziki, pa sem tudi to mogla dat skoz, da sem pač nardila letnik:D vedno je kakšen predmet, ki ti ne ustreza, tudi na faksu bo. Veliko bo še takih izkušenj, ampak ti moraš vedno z dvignjeno glavo naprej! Pa srečno! :)
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Slovenščina

Uredništvo » 12 Mar 2018 17:16

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

glede na to, da z ostalimi šolskimi predmeti nimaš težav in ti samo slovenščina ne leži najbolj, res ni tako velik problem. Plus tega bo v gimnaziji predmet slovenščina predstavljal ocenjevanje različnih področij slovenskega jezika, ne zgolj esejev in pesmic, kot navajaš sama. Glede na učni načrt se boste veliko ukvarjali tudi s slovnico, saj je le-ta pomemben del splošne mature, ki predstavlja zaključek štiriletnega šolanja na gimnaziji. Zato ti svetujem, da se ne obremenjuješ s tem, ker morda ne blestiš pri tem predmetu in se ne ustrašiš, saj imaš vendar pri vseh ostalih predmetih petice. Kot opisuješ, te tudi starša podpirata pri tem, da se vpišeš na želeno gimnazijo, kar je zelo pomembno.

Želim ti pogumen vstop v srednjo šolo, ki si jo želiš in čim več zaupanja vase.

Lepo te pozdravljam,

Tjaša Rola, magistrica psihologije
Tjaša Rola, dipl. psihologinja (un)