KAJENJE CIGARET

Vprašanja na tosemjaz.net.
dekyy
Objave: 9

KAJENJE CIGARET

ObjavaNapisal dekyy » 07 Feb 2019 16:56

Dober dan!
Star sem 13 let, in hodim v 8 razred osnovne šole. Imam prijateljico (katere imena ne bom povedal),ki je zacela kadit cigarete z 12 leti. Je zelo fejst punca in ma dobro postavo. Kot vem ima ona tudi astmo. Ne zelim da se ji kej groznega zgodi (npr. bolezen). Drgac pa nismo BFF, in me ne poslusa ko ji recem da to kar dela ni uredu. A mi lahko recete kako hudo je to in kako ji jaz lahko pomagam? hvala.
mayya69

Re: KAJENJE CIGARET

ObjavaNapisal mayya69 » 11 Feb 2019 19:07

Tako ti bom povedala. Js sem kadilka ze od 12 leta, in to tko, 20 cikov na dan ta trenutk. Stara sm pa 15, ce te zanima.
Res je, cigareti so ena najslabsih stvari za clovekovo zdravje. Res je pa tut, da kadilcou to lih ne zanima. Mislm, sej js vem da se unicujm, ampak enostavno nism zmozna nehat.
Sklepam da ona se ni tok grozna k sm js, in da ne rab 20 cikov da dan. Js bi ji tkole rekla, od enga kadiuca drugmu, js ta trenutk obzalujm da sm zacela, ne le da je potrata dnarja, tut groza je za moja pljuca. Js se zjutri velikrat zbudim z bolecino u pljicih, ko po stopnicah hodm se tok zadiham da me usi cudn gledajo. Na zdravniskih pregledih skos dobivam tista obvestila, prosim vrnite se na pregled bla bla bla...
Ne morm normalno tect na 100m, dobim grozne bolecine v pljucih. Lepo ji povej use to, naj mi vrjame, da ne zeli tega doziveti, nikoli. Naj ne bo sebicna do ddugih, s svojim kajenjem ne dela skode samo sebi, tudi ljudem okoli sebe. Vsi okoli nje so pasivni kadilci, vdihavajo drugorocni dim, tj. dim ki ga ona ze izdihne.
Priporocam da neha, dokler se lahko, naj si ne zeli priti do tocke, kjer bo nezmozna delati preproste stvari brez tega, da bo sla pusit umes.
Vem, lahko mi je to use rect, medtem ko lepo kadim na dvoriscu, ampak res, sicer ne vem zakaj je sploh zacela, ker je kul hotla bit??
Povej ji, da ji ne zelis slabega in da ne glede na to kako na kajenje gledas, enostavno ni dobro.
Naj neha dokler lahko, ker ko prides do take faze, kot sem jaz, to skoraj ni vec uresnicljivo.
Upam da ti kej pomaga,
Lp
Smrduhar12

ObjavaNapisal Smrduhar12 » 11 Feb 2019 22:40

Kajenje skoduje na dolgi rok ali pa sploh ne,tko da se ne sekiri.Pac prjatlca hoce izpadt kul in to je to😄
Miha66

ObjavaNapisal Miha66 » 14 Feb 2019 10:52

Osebno rajši kot cigarete kadim rastlino Navadni kristavec. :)

Lep pozdrav,
Miha
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Uredništvo » 14 Feb 2019 14:19

Odgovor svetovalke

Pozdravljen!

Glede na to da je prijateljica astmatik, bo kaj kmalu ugotovila, da kajenje njeno bolezen še dodatno poslabša. Kadarkoli bo zaradi poslabšanja njene bolezni morala obiskati zdravnika, ji bo tako povedal tudi le-ta.

Da je kajenje škodljivo tudi samo po sebi, verjetno že sama ve. Kljub temu ni odveč, če ji prijateljsko svetuješ, naj s kajenjem preneha čim prej. Kajenje lahko pri astmatikih sproži napade dihalne stiske, kar je lahko tudi življenje ogrožujoče.
V vsakem primeru se bo morala odločiti sama, ji bo pa morda v pomoč pri odločitvi, če bo videla, da jo pri tem podpirajo njeni prijatelji in da jih za njeno zdravje iskreno skrbi. Zato ji le povej svoje mnenje.

Lep pozdrav,
Sanja Vulović, dr.med.
Slovenski patriot
Objave: 28

ObjavaNapisal Slovenski patriot » 14 Feb 2019 14:37

miha kaj je to