Past… resnica… pomagajte!!!!!

Vprašanja na tosemjaz.net.
Staraloneinnight

Past… resnica… pomagajte!!!!!

ObjavaNapisal Staraloneinnight » 13 Maj 2018 09:04

Pozdravljeni!
Najprej bi vas prosila da sporočilo ne bo javno vidno. Hvala!

/ izbrisano v uredništvu /
Uredništvo
Pošlji ZS
Pošlji e-pošto

Re: Past… resnica… pomagajte!!!!!

Uredništvo » 15 Maj 2018 07:47

Odgovor svetovalke

Pozdravljena.

Zelo smo veseli, da si se nam javila s temo, ki je zelo aktualna, a premalokrat diskutirana med mladostniki.

Objavljanje fotografij in vsega drugega na spletu ima mnoge posledice, na žalost tudi negativne. Ni problem, če se pri samem objavljanju tega zavedamo in poskrbimo za to, da na spletu ne objavljamo tega, kar bi nam lahko kadarkoli škodilo. Na žalost pa na vse nimamo vpliva, kar povzroča še večji riziko oz. nas nagovarja k še večji previdnosti, ki jo moramo razviti in uporabiti pri uporabi spletnih socilanih omrežij.

Škoduje nam lahko tudi fotografija, ki smo jo poslali v dobri veri, a ima naslovnik drugačne namene. Če se to zgodi, je pomembno, da o tem obvestimo odraslo osebo, ki je lahko dovolj kritična do ravnanj s katerimi nam naslovnik želi sporočiti določena vedenja, ki za nas niso dobra. Vedno obstaja nekdo ob nas, ki nam lahko pomaga in prav je, da v takih primerih poiščemo pomoč, saj smo v dojemanju sporočil večkrat ne vede zlorabljeni.

Če sem te prav razumela, si želiš, da bi svojo komunikacijo z neznancem končala na način, da bi ga zavedla. Predlagam, da jo končaš na odkrit način, kjer mu lahko poveš, da se osebno ne boš več razkrivala in da si želiš, da fotografijo nemudoma izbriše. Pri tem moraš osrati trdna in vztrajati v tej pametni odločitvi, četudi te bi začel nagovarjati k še kakšni zanj "bolj pogumni potezi". Ne nasedaj.

V kolikor bi imela težave z njim (da te ne bi upošteval v želji, da fotografijo izbriše), se moraš obrniti na odraslo osebo oz. takoj poklicati 113, kjer ti bodo pomagali in ga ustavili.

Ne boj se.

Za varno uporabo mobilnega telefona in obnašanja na spletu, pa ti svetujem, da si ogledaš spletno stran: https://safe.si/nasveti

Polona Kuzman, univ. dipl. sociologinja in varstvoslovka
Musme

ObjavaNapisal Musme » 15 Maj 2018 14:58

Soočam se z enakimi problemi kakor ti. Doma ko o tem spregovoeim se le čudijo oziroma mi ne verjamejo. Nicesar si ne upam poskusiti in nikoli ne verjamem vase. Ko se vsaj za kaj odlocim vem da mi ne bo uspelo oziroma se bom osmesila. Ce povem doma me ravno v tem ne podprejo, iscejo izgovore, me ne pohvalijo in ne glede na to kako ponosna sem. Starse in ljudi okoli sebe vidim kot da jim ne morem zaupati, saj od mene pricakujejo kar naj bi bilo "normalno" ceprav meni ni.
Nasla sem si psihoterapevtko ki se z mano brezplacno pogovarja. Po pogovoru se bolje pocutim, a tesnoba, napadi pridejo se hujsi in mocnejsi. Zdi se mi da je ves svet ena iluzija, ki naj bi me trpincila. Najraje bi se jokala, si izkopala luknjo in se pogreznila vanjo. Zelo dobro ti ravno ne morem svetovati, lahko pa ti povem, da se veliko ljudi sooca s tem, cetudi tako neizgleda.
Mogoce poskusi najti kaksne knjige, serije ki bi te spravile v boljso voljo. Poisces prijateljico s podobnimi tezavami, zberes pogum in se pogovoris s solsko svetovalno delavko, razrednicarko, mogoce sama pristopis do svetovalnice v mladinskem centru ...? Zelim vse dobro❤
Staraloneinnight

ObjavaNapisal Staraloneinnight » 16 Maj 2018 21:16

Pozdravljeni!
Želim da je to pismo javno saj je pomembno kar bom napisala.

Kot otrok si vedno želiš popolnega življenja in misliš da v življenju ni ovir. Ko si starejši je zate svet socialno omrežje. Odrasli ti govorijo kako je to nevarno in ti ubogaš ampak socialna omrežja so kot vrtinec ki te potegne vase in vsak v vrtincu enkrat nasanka. Takrat se komaj zaveda kako je nevarno in takrat se tudi spametuješ. Socialna omrežja in internet so nekak temelj življenja in tudi lahko smrti. To lahko zelo daleč pripelje celo do posilstva, izkoriščanja, in (za dekleta) jih prodajo za cipe... Svet je krut in zloben, ampak se tega zaveda le majhen košček ljudi na svetu. Samo da izpostavim, najbolj nevarni socialni omrežji sta Snapchat in Facebook. Na njiju je Največ najstnikov in nekateri to izkotiščajo. Prosim da vsak bralec dobro premisli kaj dela in kako kaj dela.
HVALA!