Debelost

Vprašanja na tosemjaz.net.
jazsemdea
Objave: 1

Debelost

ObjavaNapisal jazsemdea » 07 Nov 2017 13:34

Stara sem 15let in sem visoka161,5cm težka sem 64,5kg počutim se debelo in vem da imam nekaj kilogramov odveč.Med poletnimi počitnicami sem zelo shujsala ampak ko se je sola začela sem pridobila vse kilograme nazaj ... prijatelji in starši mi govorijokako sem čisto vredu ampak mislim da je to samo zato da bi me potolazili .. zalim shujsati ampak nevem kako ... ali lahko dobim kak dober nasvet :(.
Uredništvo
Objave: 36534

Re: Debelost

ObjavaNapisal Uredništvo » 13 Nov 2017 10:48

Odgovor svetovalke

Pozdravljena,

zdrava telesna teža za tvojo višino bi bila nekje med 50 in 60 kg. Ker je to kar širok razpon, za začetek ne bi bilo priporočljivo, da si postaviš previsoke cilje glede izgube kilogramov. Postavi si najprej kak kratkoročen dosegljiv cilj, npr. shujšati 1 kg v enem mesecu. Tvoje vodilo naj bo vedno tvoje zdravje in dobro počutje. To pomeni, da ne poskušaš s strogimi dietami ali stradanjem ali kakšnimi drugimi načini hujšanja, ki bi škodovali tvojemu zdravju. Pomisli, kaj je tisto v tvoji prehrani, čemur bi se lahko odpovedala in to zamenjaš z zdravim nadomestkom (npr. namesto sladkanih pijač piješ vodo ali nesladkan čaj; namesto kakšnih sladic, si privoščiš sadje/oreščke/rebro temne čokolade z manj sladkorja). Vsekakor v svoj vsakdan dodaj gibanje in dovolj spanja. Spij 2 l tekočine na dan. Uživaj 5-6 manjših obrokov na dan, ki vsebujejo veliko zelenjave in polnozrnatih izdelkov pa tudi manj mastno meso in ribe. Bodi potrpežljiva, prijazna do svojega telesa in rezultati se bodo kmalu poznali.

Lep pozdrav,
Sanja Vulović, dr.med.